Ultimul minut

Sport 01 Octombrie 2007 / 00:00 684 accesări

În sfîrşit, România a jucat rugby!

Deşi a suferit cea mai drastică înfrîngere la această ediţie a Campionatului Mondial de rugby, România a primit cele mai multe elogii! Evident, nimeni nu s-a aşteptat ca naţionala noastră să “mişte în front” în faţa Noii Zeelande şi de aceea eseul lui Tincu este văzut ca o veritabilă performanţă! În plus determinarea şi jocul la mînă al românilor au fost apreciate de publicul din Toulouse (oraşul francez în care rugby-ul este o adevărată religie!). România a pierdut clar partida cu marea favorită la titlul mondial, dar ultima impresie lăsată la acest Campionat Mondial a şters din mintea tuturor, prestaţia modestă de la meciurile anterioare. Scor final: Noua Zeelandă – România 85-8 (36-5), autorii punctelor fiind Rokocoko 3, Sivivatu 2, Toeava 2, Masoe, Evans, Mauger, Hore, Smith, Howlett – eseuri, Evans 3tr, McAlister 7tr, respectiv Tincu eseu, Vlaicu l.p. Uriaşă surpriză în grupa B, galezii fiind învinşi de fidjieni după un meci senzaţional. Pentru Europa această ediţie a Campionatului Mondial de rugby s-a transformat într-un adevărat dezastru, singurele echipe europene care au avansat în sferturi fiind Anglial, Scoţia şi Franţa! Ultimele rezultate din grupe: Anglia – Tonga 36-20; Noua Zeelandă – România 85-8; Australia – Canada 37-6; Wales – Fidji 34-38!!!; Scoţia – Italia 18-16; Franţa – Georgia 64-7; Irlanda – Argentina 15-30; aseară: Africa de Sud – SUA. Sferturile de finală se vor disputa astfel: Australia – Anglia; Noua Zeelandă - Franţa; Africa de Sud – Fidji; Argentina - Scoţia.

Ploaia decide titlul mondial în F1!

Cursă nebună în Japonia, desfăşurată pe o ploaie torenţială, care a influenţat decisiv soarta titlului mondial! Hamilton s-a descurcat mai bine pe ploaie şi a făcut un pas uriaş spre titlul mondial, el avînd nevoie de o clasare în faţa lui Alonso la cursa din China pentru a deveni matematic noul campion mondial din F1. Englezul a obţinut pole-position sîmbătă în ultimele secunde ale şedinţei de antrenament, pole care s-a dovedit hotărîtoare duminică. Pentru că ploaia n-a stat nici o clipă în GP-ul Japoniei – primele 19 tururi din cursă s.au alergat în spatele safety car! – pilotul din frunte fiind, evident, avantajat. Hamilton şi-a gestionat foarte bine avantajul în cursă, şi s-a impus în Japonia, în timp ce principalul său rival, Alonso, a terminat cursa în T42, în zidul de protecţie! Clasamentul din Japonia: 1.L.Hamilton (McLaren-Mercedes) în 2h 00.34:579; 2.H.Kovalainen (Renault) la 08:377; 3.K.Raikkonen (Ferrari) la 09:478; 4.D.Coulthard (Red Bull); 5.G.Fisichella (Renault); 6.F.Massa (Ferrari); 7.R.Kubica (BMW-Sauber); 8.V.Liuzzi (Toro Rosso)

John Terry s-a accidentat şi va lipsi şase săptămîni

Căpitanul lui Chelsea, John Terry, şi-a fracturat pometele în meciul cu Fulham, de sîmbătă, din etapa a opta a campionatului Angliei şi va lipsi şase săptămîni. Terry a fost lovit cu cotul în faţă de atacantul lui Fulham, Clint Dempsey, şi a fost schimbat la pauză. Accidentarea îl va ţine pe tuşă pe internaţionalul englez şase săptămîni, perioadă în care va rata şi meciul Angliei cu Rusia din preliminariile pentru EURO 2008. Cu Terry accidentat şi Drogba eliminat, Chelsea nu a reuşit decît un 0-0 pe teren propriu în compania lui Fulham.

FC Sevilla a ajuns la al patrulea eşec consecutiv

Viitoarea adversară a Stelei din Grupa H a Ligii Campionilor, FC Sevilla, a pierdut cel de-al patrulea meci consecutiv, 0-2 în deplasare cu Real Zaragoza, în etapa a şasea a campionatului Spaniei. Argentinianul D’Alessandro a deschis scorul pentru gazde în minutul 53, rezultatul final fiind stabilit de Sergio Garcia în minutul 88. Acesta a fost al treilea eşec consecutiv în campionat, după cele cu FC Barcelona şi Espanyol, şi al patrulea în total, adaugînd şi înfrîngerea suferită cu Arsenal în Liga Campionilor, scor 0-3.

Germania, campioană mondială la fotbal feminin

Echipa Germaniei a învins Brazilia cu 2-0 în finala Campionatului Mondial de fotbal feminin, duminică la Shanghai (China), şi a intrat în posesia titlului mondial. Cele două goluri ale finalei au fost marcate de Prinz (min 52) şi Laudehr (min 86). Medalia de bronz a revenit echipei SUA, care în meciul pentru locul 3 a învins, tot duminică, la Shanghai, reprezentativa Norvegiei cu scorul de 4-1, prin golurile realizate de Wambach (min. 30 şi 46), Chalupny (min. 58) şi O\'Reilly (min. 59), respectiv Gulbrandsen (min. 63).

Banderolă roşie la meciurile de fotbal din Italia

O banderolă roşie a fost desfăşurată de jucători şi arbitri la meciurile din campionatul italian de fotbal, în semn de solidaritate cu mişcarea populară de protest din Myanmar. Iniţiativa a fost luată de Comitetul Olimpic Italian la sugestia ministrului Sporturilor, Giovanna Melandri. Înainte de începerea meciurilor, jucătorii şi arbitrii au intrat pe teren şi au arborat o banderolă roşie pentru a-şi manifesta solidaritatea faţă de manifestaţiile paşnice reprimate de junta militară.

Haile Gebreselassie a stabilit un nou record mondial la maraton

Dublu campion olimpic în proba de 10.000 de metri, etiopianul Haile Gebreselassie a stabilit un nou record mondial la maraton, duminică, la Berlin, cu o performanţă de 2 ore, 4 minute şi 26 de secunde. El a îmbunătăţit astfel vechea performanţă, de 2 ore, 4 minute şi 55 secunde, stabilită tot la Berlin, în urmă cu patru ani, de kenyanul Paul Tergat. “Nu există suficiente cuvinte pentru a spune cît de fericit sunt. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care m-au încurajat pe parcursul traseului. Condiţiile au fost perfecte, a fost doar puţin vînt”, a spus noul deţinător al recordului mondial la sfîrşitul cursei.