Ultimul minut

Sport 23 Iulie 2007 / 00:00 696 accesări

Cristina Bujin, bronz la CE pentru junioare

Atleta constănţeană Cristina Bujin a obţinut, ieri, la Hengelo (Olanda), la Campionatele Europene rezervate junioarelor şi juniorilor, medalia de bronz în finala probei de triplusalt. Sportiva antrenată de Lenuţa Dragomir şi legitimată la CSS 1 Farul s-a instalat pe locul secund încă de la a doua săritură, cînd a reuşit 13,54 m. Bujin a ratat însă următoarele două încercări, penultima a fost inferioară (15,46 m), dar a corectat-o la ultima, cînd a reuşit 13,57 m, cea mai bună performanţă a sezonului pentru sportiva constănţeană. Bujin a fost depăşită de Kaire Lebak (Estonia), cu 14,02 m, care a devenit lider. Bujin a terminat pe locul al treilea, argintul fiind cîştigat de Hanna Knyazheva (Ucraina), cu 13,85 m. Cea de-a doua atletă din România aflată în concurs, Carmen Toma, s-a clasat pe locul şapte, cu o săritură de 13,06 m. Tot la Europenele de la Hengelo, Cristina Vasiloiu s-a impus în proba de 3.000 m, cu timpul 9:13.51 minute, în timp ce Daniela Donisa a obţinut medalia de bronz în aceeaşi probă (9:14.54 minute). Recordul competiţiei la 3.000 de metri este deţinut şi în prezent de Gabriela Szabo, cu timpul de 8:50.97, performanţă reuşită în 1993, la San Sebastian. În cursa de 5.000 m, atletul Ciprian Suhanea s-a clasat pe locul nouă, cu timpul de 14:43.46 minute. Mirela Lavric a obţinut, tot ieri, medalia de aur în proba de 800 me, cu timpul de 2:02.84 minute, aceasta fiind cea mai bună performanţă a carierei sportivei. Elena Mirela Lavric a obţinut medalia de aur în aceeaşi probă şi în urmă cu o săptămînă, în cadrul Campionatelor Mondiale de juniori, de la Ostrava. Pînă în prezent, delegaţia României a cucerit opt medalii, aur prin Bianca Perie la aruncarea ciocanului (64,35 m), argint, prin Alexandru Ghinea, la 3.000 m obstacole (cu timpul 8:50.42 min.), aur prin Cristina Vasiloiu (4:15.30 min.) şi bronz prin Daniela Donisa (4:18.19), la 1.500 m, argint, prin Adrian Pop, la aruncarea ciocanului (70,80 m), aur, prin Mirela Lavric, la 800 m (2:02.84 minute) şi bronz, prin Cristina Bujin la triplusalt (13,57 m), aur prin Cristina Vasiloiu (9:13.51 min.), bronz prin Daniela Donisa (9:14:54 min.), la 3.000 m.

Obiectiv îndeplinit pentru Răzvan Florea

Răzvan Florea, cel mai bun înotător român al momentului, şi-a îndeplinit obiectivul la Campionatele Naţionale de înot, găzduite la sfîrşitul săptămînii trecute de Bucureşti. Constănţeanul a obţinut cinci medalii de aur, la 50 m, 100 m şi 200 m spate, 200 m şi 400 m mixt şi o medalie de argint, la 200 m fluture. Sportivul de la CS Farul şi-a făcut şi un cadou, stabilind un nou record naţional la 50 m spate, cu timpul de 25,99 secunde. Celelalte rezultatele înregistrate de sportivii constănţeni: Alin Milian (17), Bogdan Vartan (20) - 100 m liber; Roxana Purcelea (18), Anamaria Vartan (6 la seniori, 3 la juniori), Mihaela Oprescu (5 la seniori, 2 la juniori) şi Anda Georgescu (8 la seniori, 5 la juniori) - 200 m liber; Răzvan Florea (2) - 200 m fluture; duminică: Răzvan Florea (1), Alin Milian (2 la juniori) - 50 m spate; Roxana Purcelea (6), Anamaria Vartan (3 la juniori), Mihaela Oprescu (2 la juniori) şi Anda Georgescu (5 la junioare) - 100 m liber; Bogdan Vartan - 200 m liber (6 la juniori); Răzvan Florea - 400 m mixt (1), Anda Georgescu (3 la seniori, 1 la juniori) - 1.500m liber.

România, în premieră la turneul final al Ligii Mondiale de polo

Duminică, în ultimul meci din cadrul celui de-al doilea turneu contînd pentru Liga Mondială de polo care se desfăşoară la Portugalete (Spania), echipa naţională de polo a Spaniei a învins Croaţia, cu 12-9. În urma acestui rezultat echipa României s-a calificat, în premieră, la turneul final al Ligii Mondiale, programat în perioada 7-12 august, la Berlin. La Turneul final vor participa opt echipe: patru din Europa (Serbia şi Germania din Grupa I, respectiv Ungaria şi România din Grupa a II-a) şi cîte două din America şi Asia - Oceania. Cîştigătoarea turneului final va obţine calificarea la Jocurile Olimpice din 2008, iar în cazul în care este deja calificată atunci echipa de pe locul 2 primeşte biletele pentru Beijing.