Ultimul minut

Sport 27 Octombrie 2014 / 00:00 654 accesări

BOXERUL ANDREI ARĂDOAIE, CAMPION EUROPEAN LA TINERET

Pugilistul român Paul Andrei Arădoaie a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 81 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Zagreb, după ce l-a învins în finală pe norvegianul Vegar Tregren, la puncte (3-0, decizie în unanimitate). Alți doi români au câștigat medaliile de bronz, după ce au pierdut, vineri, meciurile din semifinale: Robert Jitaru a fost întrecut de bielorusul Dimitri Asanov (56 kg), la puncte (decizie unanimă, 0-3), în timp ce constănțeanul Arsen Mustafa, sportiv legitimat la CS Farul, medaliat cu argint la Mondialele de tineret din aprilie, de la Sofia, a pierdut în fața rusului Maxim Krivțov (60 kg), la mare luptă (decizie split, 1-2). România a mai aliniat la startul competiției alți cinci pugiliști: Cosmin Negraru (49 kg, eliminat în optimi), Ion Pleș (52 kg, eliminat în sferturi), Sorin Dobondi (64 kg, eliminat în sferturi), Iulian Ivanov (75 kg, eliminat în optimi), Marian Ion (91 kg, eliminat în primul tur).

ARGINT PENTRU ANA MARIA BRÎNZĂ, ÎN PRIMA ETAPĂ A CUPEI MONDIALE DE SPADĂ

Ana Maria Brînză s-a clasat pe locul 2 în prima etapă de Cupă Mondială la spadă feminin din sezonul 2014-2015, la Legnano. Brînză a fost învinsă în finală de sportiva ucraineană Anfisa Pochkalova, scor 13-12. În semifinale, românca trecuse de Emese Szasz (Ungaria), scor 15-12, după ce anterior s-a impus în faţa sportivelor Nickol Tal (Israel, 15-5), Tiffany Geroudet (Franța, 15-9), Yana Zvereva (Rusia, 15-9) şi Yujie Sun (China, 15-10). Simona Gherman și Simona Pop au fost eliminate pe tabloul de 32, după ce anterior au trecut de Courtney Hurley (SUA), respectiv Erika Kirpu (Estonia). La Legnano a concurat sâmbătă şi Amalia Tătăran, învinsă de italianca Rosella Fiamingo pe tabloul de 64. Ana Maria Constantin, Raluca Sbîrcia, Maria Udrea și Ioana Dumitru au fost eliminate din concurs vineri, în preliminarii. În clasamentul final, româncele au terminat pe următoarele poziții: Brînză - locul 2, Gherman - locul 31, Pop - locul 32, Tătăran - locul 63, Constantin - locul 78, Sbîrcia - locul 165, Udrea - locul 167, Dumitru - locul 170.

DA1 LA VOLEI FEMININ

La sfârșitul săptămânii trecute, Divizia A1 la volei feminin a programat partidele etapei a treia. Iată rezultatele înregistrate: Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău 1:3 (18:25, 20:25, 25:19, 21:25); CSM Bucureşti - U. Cluj 3:0 (25:17, 25:12, 25:16); Volei Alba-Blaj - Penicilina Iaşi 3:0 (25:16, 25:4, 25:20); CSM Satu Mare - CSU Medicina CSŞ Tg. Mureş 1:3 (25:19, 21:25, 14:25, 16:25); Unic LPS Piatra Neamţ - CSM Tîrgovişte 0:3 (27:29, 15:25, 11:25); CSM Lugoj - SCM U. Craiova 3:1 (25:20, 25:17, 22:25, 25:20). În clasament conduc CSM București și Bacăul, cu câte 9 puncte, urmate de un grup de formații care au acumulat câte 6 puncte: Dinamo, Blajul, Tîrgoviște și Medicina.

EŞEC DRASTIC PENTRU HCM BAIA MARE

HCM Baia Mare a fost învinsă categoric, scor 34-24 (13-10), sâmbătă, în deplasare, de Metz Handball, în etapa a 2-a a Ligii Campionilor la handbal feminin. În cealaltă partidă din Grupa D, MKS Selgros Lublin - Larvik 23-28. Clasament: 1. Larvik 4p, 2. Metz 2p (golaveraj: 54-49), 3. HCM Baia Mare 2p (54-59), 4. Lublin 0p.

LUPII BUCUREŞTI, ÎNFRÂNGERE CU STADE FRANCAIS

În cea de-a doua partidă din European Rugby Challenge Cup, selecţionata Lupii Bucureşti a pierdut, scor 9-13 (6-10), partida disputată pe teren propriu cu Stade Francais, obţinând doar punctul bonus defensiv. Punctele formaţiei române au fost aduse de Florin Vlaicu, jucătorul echipei RCJ Farul Constanţa, prin trei lovituri de pedeapsă. În această partidă au mai evoluat alţi şase jucători de la RCJ Farul: Eugene Jantjies, Robert Neagu, Otar Turashvili, Onal Agiacai, Petre Neacşu şi Cătălin Mototolea.

“STEJARII” U18, UMILIŢI DE PORTUGALIA

Naţionala de rugby sub 18 ani a României a suferit un eşec categoric în faţa Portugaliei, scor 31-3 (3-3), într-o partidă contând pentru turneul de calificare în eşalonul de elită al acestei categorii de vârstă. În acest meci au evoluat mai mulţi jucători de la CS Tomitanii Constanţa: Radu Corcheş, Teodor Andrei, Mihai Lămboiu, Cătălin Mişcoci, Tudor Boldor-Boghiţă. Următoarea partidă pentru naţionala de rugby sub 18 ani a României va avea loc mâine, în compania Rusiei.

MERGEA A RATAT CALIFICAREA ÎN FINALĂ LA BASEL

Perechea Florin Mergea și Dominic Inglot (Marea Britanie) a ratat, sâmbătă, calificarea în finala de dublu a turneului de la Basel, dotat cu premii în valoare totală de 1.458.610 de euro. Mergea și Inglot, care trecuseră, vineri seară, în sferturile de finală, de cuplul alcătuit din Santiago Gonzalez (Mexic) și Lukas Rosol (Cehia), cu scorul din 6-3, 7-5, au fost învinşi în semifinale, cu scorul de 7-6 (8/6), 4-6, 10-4, după o oră şi 25 de minute, de cuplul alcătuit din Vasek Pospisil (Canada) și Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie nr. 2. Mergea şi Inglot au obţinut, pentru prezența în semifinale, un cec în valoare de 22.140 de euro şi 180 de puncte ATP.

NADAL VA FI OPERAT DE APENDICITĂ ÎN NOIEMBRIE

Jucătorul de tenis Rafael Nadal, învins în sferturile turneului de la Basel, scor 6-2, 7-6 (7/4), de croatul Borna Coric, a anunţat că va fi operat de apendicită la data de 3 noiembrie. „Nu voi merge la Paris şi Londra. Nu sunt destul de competitiv și trebuie să mă operez”, a explicat tenismanul în vârstă de 28 de ani. Nadal a revenit în competiţie la finalul lunii septembrie, la Beijing, după o absenţă de trei luni din cauza unei accidentări. Vineri, numărul 3 mondial a declarat forfait pentru Mastersul 1000 de la Paris-Bercy, care începe azi, „din motive personale”.

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Ultimele partide din etapa a doua a Euroligii de baschet masculin - jucate vineri seară - s-au încheiat cu următoarele rezultate - GRUPA A: UNICS Kazan - Real Madrid 75-76, Zalgiris Kaunas - Nizhny Novgorod 97-63, Dinamo Sassari - Anadolu Efes Istanbul 75-82; GRUPA B: Limoges CSP - Cedevita Zagreb 71-60, Unicaja Malaga - ALBA Berlin 87-84; GRUPA D: Olympiacos Pireu - Laboral Kutxa 63-57. Considerată mare favorită la victorie, Real Madrid a tremurat serios în Rusia, înscriind coșul victoriei cu 1,2 secunde înainte de final! Victorie pe final a reușit și Unicaja, într-un meci dominat de... ALBA Berlin!

FOST CAMPION MONDIAL LA ATLETISM, MORT ÎNTR-UN ACCIDENT RUTIER

Sud-africanul Mbulaeni Mulaudzi, campion mondial la 800 de metri în 2009, a încetat din viaţă într-un accident rutier, la 34 de ani, a anunţat Federaţia Internaţională de Atletism (IAAF) pe site-ul oficial. La Johannesburg, ministrul Sporturilor, Fikile Mbalula, a confirmat informaţia, fără a face alte precizări. Născut la Muduluni, în septembrie 1980, Mbulaeni Mulaudzi a obţinut primul succes important în 1999, când a devenit campion naţional la juniori la 800 metri. La prima participare la CM, în 2001, la Edmonton, el a fost pe locul 6 la 800 metri, iar anul următor a câştigat aurul la Jocurile Commonwealth. În 2003 și 2004, el a câştigat medalia mondială de bronz, aurul la CM în sală şi argintul la Jocurile Olimpice de la Beijing, unde a fost portdrapelul Africii de Sud. Ultima sa apariţie în competiţii a fost în 2013, la etapa de la New York a Ligii de Diamant.

SHIFFRIN ȘI FENNINGER AU CÂȘTIGAT PROBA INAUGURALĂ A CUPEI MONDIALE DE SCHI ALPIN

Americanca Mikaela Shiffrin și austriaca Anna Fenninger și-au împărțit victoria în proba inaugurală a Cupei Mondiale de schi alpin, impunându-se în slalomul special de la Solden (Austria), desfășurat sâmbătă. Shiffrin, cea mai rapidă în prima manșă, și Fenninger, care a dominat manșa secundă, le-au devansat pe austriecele Eva Maria Brem, sosită la 27 de sutimi de secundă, și Kathrin Zettel, la 29 de sutimi. Ieri, în prima cursă masculină a sezonului, un slalom uriaș, s-a impus austriacul Marcel Hirscher, urmat de germanul Fritz Dopfer, la 1,58 secunde, și de francezul Alexis Pinturault, la 2,6 secunde.

SEBASTIEN OGIER RĂMÂNE CAMPION MONDIAL DE RALIURI

Francezul Sebastien Ogier (VW Polo-R) și-a păstrat titlul de campion mondial de raliuri, după victoria obținută duminică în Raliul Cataloniei. El i-a devansat pe coechipierul său, finlandezul Jari-Matti Latvala, sosit la 11,3 secunde, și pe un alt finlandez, Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS), la 1,42 minute. Ogier, care l-a avut copilot pe compatriotul său Julien Ingrassia, și-a adjudecat al doilea titlu mondial consecutiv și a 23-a victorie din palmares în WRC. Volkswagen, care participă la Campionatul Mondial de raliuri din 2013, a cucerit titlul mondial la constructori pentru al doilea an consecutiv.

SPANIOLUL ESTEVE RABAT, CAMPION MONDIAL LA CLASA MOTO2

Spaniolul Esteve Rabat (Kalex) a cucerit primul său titlu de campion mondial la motociclism viteză, la clasa Moto2. Ieri, în Marele Premiu al Malaeziei, câștigat de compatriotul său Maverick Vinales (Kalex), el s-a clasat pe locul 3, fiind precedat și de finlandezul Mika Kallio. Cu 326 de puncte în clasamentul general, Rabat nu mai poate fi ajuns în ultima cursă din acest sezon, cea din 9 noiembrie, de la Valencia. Spaniolul este urmat în clasament de Kallio, cu 289p, și de Vinales, cu 274p.

MARC MARQUEZ A CÂŞTIGAT GRAND PRIX-UL MALAEZIEI LA MOTOGP

Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda) a câştigat, ieri, Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, reuşind a 12-a victorie în acest sezon. El i-a devansat pe Valentino Rossi şi Jorge Lorenzo (Yamaha) şi a egalat recordul australianului Mick Doohan de 12 victorii într-un sezon. Spaniolul Dani Pedrosa (Honda), care a câştigat la Sepang în ultimii doi ani, a ieşit de pe pistă şi nu a reuşit să încheie cursa.