Sport 11 Ianuarie 2012 / 00:00 644 accesări

TAMAŞ, BLOCAT DE WBA

Florin Manea, agentul FIFA care-l reprezintă pe internaţionalul român Gabriel Tamaş, a anunţat că românul nu va pleca de la WBA, chiar dacă antrenorul Roy Hodgson îl ţine pe tuşă. „Antrenorul Roy Hodgson nu se ştie cât va sta la echipă, iar conducerea clubului nu vrea să-l vândă pe Gabi şi nici să-l împrumte. Cei de acolo îşi permit să-l ţină aşa chiar dacă nu este agreat de antrenor, preferând să-l păstreze în lot”, a declarat Manea.

HENRY A REVENIT CU GOL LA ARSENAL

Francezul Thierry Henry, care a evoluat în ultimele 20 de minute ale meciului său de revenire la Arsenal Londra, a marcat golul victoriei în poarta lui Leeds United, reuşită sinonimă cu accederea în 16-imile Cupei Angliei. „În urmă cu 15 zile eram în vacanţă în Mexic, nu credeam atunci că voi mai juca pentru Arsenal şi că voi marca golul victoriei”, a spus Henry după meci. La 1769 de zile de la ultima sa partidă pentru Arsenal, în 7 martie 2007, Henry a avut o revenire de vis, conform managerului Arsene Wenger. „El era deja o legendă aici. Este un vis, o poveste pe care o spui nepoţilor”, a afirmat Wenger. Henry a intrat în joc în minutul 68 şi a marcat în minutul 78. El a fost împrumutat pentru două luni de clubul american New York Red Bulls, pe perioada pauzei din MLS. În vârstă de 34 de ani, Thierry Henry a petrecut opt sezoane la Arsenal, între 1999 şi 2007.

DONADONI, ANTRENOR LA PARMA

Fostul selecţioner al naţionalei Italiei, Roberto Donadoni, a fost numit antrenor al echipei Parma, în locul lui Franco Colomba, demis luni seară din cauza rezultatelor slabe. Donadoni, în vârstă de 48 de ani, selecţioner al Italiei în perioada 2006-2008, a semnat un contract pe 18 luni. El nu mai antrena de şase luni, după ce a fost demis de la Cagliari. Parma ocupă locul 15 în clasament, având şase meciuri consecutive fără victorie. Donadoni a antrenat echipele Livorno, Genoa, Napoli şi Cagliari, după ce a condus Italia la EURO 2008, fiind apoi înlocuit de Marcello Lippi.

DROGBA ÎŞI FACE BAGAJELE PENTRU CHINA

Conform presei franceze, Didier Drogba îşi va urma fostul coechipier de la Chelsea Londra, Nicolas Anelka, în China. Atacantul ivorian în vârstă de 33 de ani este foarte aproape de a semna cu echipa Shanghai Shenhua, pentru doi ani şi jumătate. Drogba îşi va încheia contractul cu londonezii la jumătatea lunii iunie şi va pleca în China după ce se va încheia actualul sezon al Premier League. Anelka a semnat cu Shanghai Shenhua la jumătatea lunii decembrie şi va avea un salariu de 200.000 de lire sterline pe săptămână (aproximativ 235.000 de euro).

DESPĂGUBIRI ÎN VALOARE DE 250.000 DE EURO

Un danez a fost condamnat la plata unor despăgubiri de 1.869.269 de coroane (circa 250.000 de euro) către Federaţia Daneză de Fotbal (DBU) pentru că l-a agresat pe arbitrul meciului cu Suedia, din 2007, germanul Herbert Fandel, a anunţat, ieri, Curtea de Apel de la Copenhaga. Ronni N., numit “imbecilul fotbalului” de presa daneză, a întrerupt, pe 2 iunie 2007, meciul din preliminariile EURO 2008, dintre Danemarca şi Suedia, cu două minute înainte de final, la scorul de 3-3. Suedia a câştigat apoi meciul la masa verde. „Spectatorul a escaladat barierele de securitate de la arena Parken şi a intrat în teren. El l-a lovit pe arbitrul meciului şi a încercat să-l pălmuiască. Federaţia Daneză de Fotbal a primit interdicţie de la UEFA de a juca următoarele două meciuri pe stadionul Parken şi a fost condamnată la plata unei amenzi”, se arată în motivarea Curţii de Apel, care precizează că DBU şi-a estimat pierderile la 2,2 milioane de coroane (295.000 euro), iar Ronni N. trebuie să plătească despăgubiri. Această decizie este de două ori mai severă decât cea pronunţată în primă instanţă, în 2009, care era de 900.000 de coroane (121.000 euro).

CANTONA CANDIDEAZĂ LA PREŞEDINŢIA FRANŢEI

Eric Cantona, fostul jucător al echipei Manchester United, strânge semnăturile necesare pentru a intra in cursa pentru alegerile prezidenţiale din Franţa, programate în luna aprilie. În vârstă de 45 de ani, Cantona va candida ca independent. „Dacă îmi veţi acorda încredere, nu vă voi dezamăgi. Obiectivul meu este să strâng cele 500 de semnături necesare”, a declarat Cantona. În acest moment, Nicolas Sarkozy (actualul preşedinte) şi socialistul Francois Hollande sunt creditaţi cu cele mai mari şanse de a câştiga. Primul tur al alegerilor prezidenţiale din Franta va avea loc pe 22 aprilie, iar al doilea, pe 6 mai.

HUGHES VA PREGĂTI PE QUEENS PARK RANGERS

Galezul Mark Hughes a semnat un contract de doi ani şi jumătate ca antrenor al echipei Queens Park Rangers (QPR), înlocuindu-l pe Neil Warnock, demis duminică, a anunţat, ieri, clubul englez de fotbal. Warnock, în vârstă de 63 ani, conducea QPR din 2010. În vârstă de 48 ani, Hughes, fost selecţioner al Ţării Galilor (1999-2004), a mai antrenat echipele Manchester City (2008-2009) şi Fulham (2010-2011). QPR, promovat în acest sezon în Premier League, se află pe locul 17 în clasament, la doar un punct de zona retrogradării, după o serie de opt meciuri fără victorie. Londonezii au fost ţinuţi în şah, scor 1-1, de un club din Sivizia a 3-a, Milton Keynes, sâmbătă, în turul 3 al Cupei Angliei, iar partida se va rejuca.