Victorie “de suflet” pentru juniorii Tomisului

Volei (m) / DA2 Est, etapa a 8-a: CVM TOMIS CONGAZ CONSTANŢA - ŞTIINŢA BACĂU 3:1

Sport 25 Noiembrie 2013 / 00:00 838 accesări

Sâmbătă, la Sala Sporturilor, Club Volei Municipal Tomis Congaz Constanţa a disputat un “meci special” în etapa a 8-a a Diviziei A2 Est la volei masculin. Confruntarea cu Ştiinţa Bacău a fost prefaţată de un moment de reculegere în memoria celui care a fost Iulian Rădulescu, fostul antrenor al Centrului de Copii şi Juniori al CVM Tomis Constanţa, care a fost condus, vineri, pe ultimul drum. De altfel, jucătorii Tomisului au efectuat încălzirea cu tricouri negre, care au avut imprimate chipul regretatului tehnician şi cuvintele “Nu te vom uita!”.

Partida a început bine pentru juniorii Tomisului, care s-au impus în primul set cu 25:21, însă, în setul secund, oaspeţii au câştigat fără probleme, 25:14, restabilind egalitatea. Următoarele două seturi au fost extrem de disputate, dar, cu o mobilizare exemplară, voleibaliştii constănţeni şi-au trecut în cont victoria cu scorul de 3:1, după 25:20 şi 26:24. Acest succes a reprezentat şi un frumos cadou oferit directorului executiv al CVM Tomis, Serhan Cadâr, care a sărbătorit, sâmbătă, împlinirea a 64 de ani. Antrenorul echipei constănţene, Răzvan Parpală, a folosit în partida cu Ştiinţa Bacău următorii jucători: Muscină (cpt.) - Tarţa, Vologa, Ocunschi, Zahar, Iftime şi P. Cămui - libero; au mai jucat: Dăineanu, Darlaczi şi Diamandescu. Gavriz şi Petcu nu au fost utilizaţi. În etapa viitoare, programată sâmbătă, 30 noiembrie, CVM Tomis Congaz va întâlni, în deplasare, pe CSM Suceava.