Victorie la scor pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 23-a: SĂGEATA NĂVODARI - SPORTUL STUDENŢESC BUCUREŞTI 5-0

Sport 29 Aprilie 2013 / 00:00 566 accesări

Condusă de pe bancă de Mihai Guliu, care şi-a asumat rolul de antrenor principal după îndepărtarea lui Constantin Gache, Săgeata Năvodari s-a impus lejer sâmbătă, pe teren propriu, în disputa cu juniorii de la Sportul Studenţesc Bucureşti, cu 5-0 (D. Zaharia 17, 20, Ologu 44, 51, 56), în etapa a 23-a a Ligii a II-a la fotbal. Năvodărenii au surprins, abordând jocul cu un nou sistem de joc, 3-5-2, dar şi cu mulţi jucători obişnuiţi cu postura de rezerve. Chiar şi aşa, gazdele şi-au creat numeroase ocazii de a marca încă din startul jocului şi au deschis scorul în min. 17, când Zaharia a marcat cu un lob superb din 8 m. Trei minute mai târziu, acelaşi Zaharia a dublat avantajul cu o lovitură de cap perfectă de la 10 m. Cu un minut înainte de pauză, Ologu a mărit diferenţa cu un şut la colţul lung. Mijlocaşul gazdelor şi-a continuat seria în debutul reprizei secunde, când a reluat din foarfecă, din 8 m, sub transversală. Tabela a fost închisă tot de Ologu, care a realizat tripla, reluând din faţa porţii, după o acţiune a lui Şicu.

„Am avut jocul la discreţie şi a fost cel mai uşor joc din acest sezon. Am încercat altă formulă şi vom schimba sistemul în funcţie de adversar. În plus, l-am avut pe Filip suspendat şi l-am menajat pe Diaby, care avea trei cartonaşe galbene. Suntem în căutarea unui antrenor, dar, dacă nu vom găsi, rămânem eu şi cu Butoiu pe banca tehnică. Ne-am despărţit de Constantin Gache, pentru că a avut conflicte cu unii jucători şi nu a reuşit să le rezolve. Runda viitoare, la Otopeni, este un meci decisiv. Dacă reuşim să nu pierdem, avem o şansă la promovare. Pentru noi, fiecare meci este ca o finală”, a spus Guliu.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Mihai Guliu): Viciu - Goşa (75 Nazîru), Fl. Popa, Sg. Bar - Şicu, Vezan (60 Bangheorghe), Ologu, V. Apostol (46 Bozeşan), Aniţoiu - D. Zaharia, Tigoianu; Sportul Studenţesc (antrenor Daniel Timofte): Ed. Ispas - Al. Ştefănescu, I. Dobrin, Leafu, Simerea, Bicoşu - I. Radu, D. Nicolici (58 Alexandrescu), I. Vlad - A. Stănici (55 Geampalia), D. Preda (28 Milea). Cartonaşe galbene: Fl. Popa / Leafu, Bicoşu. Au arbitrat: Cristina Bujor (Bucureşti) - Gabriela Dănănae (Craiova) şi Mihaela Gomoescu (Bucureşti).