Victorii pentru tenismenii juniori constănţeni

Tenis / “Dr. Oetker Junior Trophy” - ediţia a II-a

Sport 29 Mai 2013 / 00:00 422 accesări

Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti găzduieşte în această săptămână a II-a ediţie a “Dr. Oetker Junior Trophy”, cea mai importantă competiţie europeană de tenis organizată în România pentru juniorii sub 14 ani. Turneul de categoria I a adus la start peste o sută de juniori din 13 ţări, Turcia, Cehia, România, Slovacia, Ucraina, Slovenia, Moldova, Belgia, Elveţia, Belarus, Franţa, Germania şi Bulgaria. Printre aceştia se numără şi numeroşi tenismeni constănţeni, care se află pe lista favoriţilor. Micii sportivii din oraşul de la malul mării au avut un parcurs excelent în primele două zile de concurs, reuşind să acceadă în turul secund. În competiţia băieţilor, Edris Fetisleam (CS Ştiinţa Constanţa), cap de serie nr. 3, a ieşit învingător în disputa cu Mark Hadrich, cu 6-0, 6-0, Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 4, l-a învins pe Cristian Niculae, cu 6-1, 6-1, Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 11, a trecut de Gabriel Liahovici, cu 6-3, 6-1, Alexandru Bodnariuk (CS Ştiinţa Constanţa), l-a depăşit pe Dominik Pauli (Germania), cu 6-2, 6-2, Sergiu Medeşan (Tenis Club Idu Mamaia) a câştigat în faţa lui Theodor Foia, cu 6-2, 6-3, iar Gabi Boitan (Tenis Club Idu Mamaia) l-a eliminat pe Gaetan Droguet (Franţa), cu 6-1, 6-0. În întrecerea fetelor, Ramona Eva Chivu (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 11, a învins-o pe Patricia Zeriu, cu 6-0, 6-1, iar Selma Cadîr (LPS “Nicolae Rotaru”) a trecut de Oana Ghidiceanu, cu 6-0, 6-1.