Viitorul a remizat în Antalya

Sport 15 Februarie 2012 / 00:00 596 accesări

Liderul Seriei 1 a ligii secunde la fotbal, FC Viitorul Constanţa, a disputat, ieri, cea de-a doua partidă de verificare din stagiul de pregătire din Antalya. După 1-3 cu Dinamo Bucureşti, în primul meci, disputat sâmbătă, la Belek, Viitorul a întâlnit, ieri, liderul Ligii a III-a din Rusia, Neftehimik Nizhnekamsk, cu care a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0). Antrenorul Cătălin Anghel a început meciul într-o formulă inedită, cu trei juniori, portarul Alexandru Buzbuchi, fundaşul central Ionuţ Puţanu şi mijlocaşul Gabriel Iancu, dar şi într-un sistem 3-4-3, diferit faţă de “clasicul“ 4-3-3 al Viitorului. A fost însă un meci de pregătire în care conducerea tehnică a constănţenilor a dorit să ofere o şansă şi celor care au evoluat mai puţin cu Dinamo. Viitorul a reuşit deschiderea scorului în min.78, când portarul advers a respins în faţă mingea şutată de Ninu în urma unei lovituri libere de la 30m, iar Călinţaru a înscris din apropierea porţii după ce a depăşit un fundaş. Ruşii au restabilitat egalitatea doar cinci minute mai târziu, mingea fiind trimisă cu capul în poarta Viitorului după o lovitură de colţ. În meciul cu FC Neftehimik Nizhnekamsk şi-a făcut debutul în tricoul Viitorului şi atacantul Marius Jianu, care a fost introdus pe teren în ultimele 12 minute. Pentru FC Viitorul au evoluat: Buzbuchi (78 Costea) - Păcuraru (46 Ninu), A. Iacob, Puţanu - Benzar (63 Onicaş), V. Creţu (63 Lazăr), Cârstocea, Iancu (57 Vînă) - Călinţaru, V. Simion (78 Jianu), A. Chiţu. Următorul meci de verificare al Viitorului în cantonamentul de la Belek va avea loc joi, de la ora 17.00, contra lui FC Vaslui.