Voleibalistele constănţene au rezistat doar un set

Volei (f) / DA1-17: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Unic Piatra Neamţ 1-3

Sport 18 Februarie 2008 / 00:00 738 accesări

Echipa feminină CS Volei 2004 Tomis a suferit sîmbătă, în Sala Sporturilor, a patra înfrîngere consecutivă în acest retur al campionatului Diviziei A1. Voleibalistele antrenate de Aleksandar Boskovic şi Doru Grigore nu au reuşit să repete evoluţia bună înregistrată în Cupa României, în partida cu CSU Tg Mureş, cedînd cu 1-3 în faţa formaţiei Unic Piatra Neamţ, în partida contînd pentru cea de-a 17-a etapă. Venite la Constanţa după un meci obositor din sferturile de finală ale Cupei Challenge, pierdută cu 0-3 în faţa Ştiinţei Bacău, oaspetele au început relaxate partida de sîmbătă, de la Constanţa. Chiar şi aşa, elevele lui Branko Gajic s-au instalat uşor la conducere, 7-10, însă constănţencele au recuperat repede din handicap şi au preluat conducerea, impunîndu-se la finalul primului parţial cu un surprinzător 25-20. Evoluţia bună a continuat şi în cel de-al doilea set, care a stat sub semnul echilibrului pînă cînd constănţencele au pierdut-o pe Cătălina Necula, care a suferit o entorsă după o aterizare greşită. Oaspetele au replicat cu 25-18 în cel de-al doilea set şi 25-15 în penultimul act. Mobilizate de pe margine, gazdele au încercat să împingă meciul în decisiv, însă inspirat, Gajic a cerut time-out la 10-8 pentru Tomis, iar moldovencele au revenit fără a mai fi ajunse pînă la final, 25-20 şi scor final 3-1. “Cred că mai avem nevoie de timp ca să formăm nişte relaţii de joc. Cu siguranţă accidentarea Cătălinei a contat în rezultatul final, pentru că fetele erau conectate la meci, după care ceva s-a rupt în jocul nostru, Adriana Vîlcu intrînd în teren nepregătită după accidentare”, a spus antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. Au evoluat pentru CS Volei 2004 Tomis: Cundy - Necula, Alexe, Chalmers, Tiba (cpt.), Mahon şi libero: Marjanovic. Au mai jucat: Djordjevic şi Vîlcu.

Celelalte rezultate ale etapei: CSU Metal Galaţi - Ştiinţa Bacău 3-0; Constructorul IOR Bucureşti - CSM Lugoj 2-3; Dacia Mioveni - U. Cluj 3-1; Rapid CFR Bucureşti - CSU Gaz Tg. Mureş 0-3; Penicilina Iaşi - Dinamo Bucureşti 1-3.