Bronz pentru rugbyștii de la CSM Olimpia București

Superliga de rugby

Sport 04 Decembrie 2015 / 18:56 491 accesări

CSM Olimpia Bucureşti a câştigat, vineri, finala mică a Superligii de rugby după ce a dispus, cu scorul de 21-8 (15-8), de Steaua București, intrând astfel în posesia medaliilor de bronz ale ediției 2015 a campionatului. Meciul, care s-a disputat pe stadionul din bulevardul Ghencea, a început cu un eseu al gazdelor, înscris de Tupou. CSM a revenit cu Vlaicu concretizând o lovitură de pedeapsă, iar apoi pasa greşită a lui Filip l-a pus în situaţia de a îndeplini o simplă formalitate pe Ispir, care a marcat primul eseu al CSM-ului. Vlaicu a transformat, după ce în prealabil Filip înscrisese din lovitură de pedeapsă pentru Steaua. Aripa Ispir a reușit apoi încă un eseu, iar scorul la pauză a fost 15-8. În repriza secundă, Vlaicu a mai transformat două lovituri de pedeapsă, stabilind scorul final: 21-8 pentru CSM. Omul meciului a fost căpitanul echipei învingătoare, Adrian Ion, flankerul având cele mai multe placaje reușite.

În finala mare a Superligii, sâmbătă, de la ora 13.00 (în direct la TVR 2), se vor întâlni echipele Timişoara Saracens şi Ştiinţa Baia Mare, în capitala județului Maramureș. Este a treia oară în istoria Superligii când aceste echipe se vor duela pentru titlul național, Timișoara și Baia Mare fiind singurele câștigătoare ale trofeului în actualul format al primului eșalon valoric din rugby-ul românesc, fiecare de câte două ori. Campioana en titre este echipa din Baia Mare. În 2015, bănățenii au câștigat ambele meciuri din sezonul regulat, 24-19 - în deplasare și 33-14 - pe teren propriu.