CS Năvodari și-a consolidat primul loc în Cupa României la rugby

Rugby / Cupa României, etapa a treia: RC BÂRLAD - CS NĂVODARI 35-40

Sport 03 Aprilie 2016 / 15:57 734 accesări
Uvertura Alexandru Trandafir a transformat cinci dintre șase eseuri marcate de CS Năvodari la Bârlad

Echipa de rugby CS Năvodari a confirmat că este cea mai valoroasă din Cupa României (Grupa a II-a valorică, Seria Albastră) și în partida contând pentru etapa a treia, desfășurată sâmbătă, pe terenul formației CS Bârlad. Dobrogenii au obținut victoria cu scorul de 40-35 (28-21), însă punctul bonus le-a revenit gazdelor, ca bonus defensiv. CS Năvodari a reușit să înscrie șase eseuri, prin Niță (2), Burlacu, Agiacai, M. Prodan și Strat, celelalte puncte ale oaspeților fiind aduse de Trandafir (cinci transformări).

De remarcat că victoria a fost obținută în condițiile în care din minutul 35 năvodărenii au evoluat în inferioritate numerică, Zainea primind cartonașul roșu pentru lovirea unui adversar, incident sesizat de unul dintre arbitrii de linie. Aripa Grigoraș a trecut mijlocaș la grămadă, apoi a fost înlocuit de Croitoriu, un specialist al acestui post. Echipa din Năvodari se menține pe primul loc al clasamentului, cu 14 puncte acumulate în trei runde.

Au evoluat pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase): Barbu, Strat, Apetroaie - Burlacu, M. Croitoru - Ogea, Agiacai, Bejan - Zainea, Trandafir - M. Prodan, Puișoru, Papaiane, Grigoraș - Perju (au mai jucat: Comănici, Zapan, Raicea, M. Niță, Fl. Croitoriu, Pîrvu).

„A fost un meci mai greu decât mă așteptam, pentru că gazdele s-au mai întărit pe pachetul de înaintare comparativ cu anul trecut. Au acum o echipă masivă, dar care poate juca și în viteză. Am jucat mai mult de o repriză în inferioritatre numerică, dar ne-am mobilizat și am făcut față cu brio acestei situații”, a declarat Cristian Husea.