Daniel Natea, învins în optimile Grand Prix-ului de judo de la Duesseldorf

26 Februarie 2017 / 22:01 1385 accesări

Judoka român Daniel Natea a fost învins în optimile de finală ale categoriei +100 kg, duminică, la Grand Prix-ul de la Duesseldorf, de cehul Likas Krpalek.

Krpalek, numărul trei mondial la cat.—100 kg, l-a întrecut prin ippon pe Natea, care este numărul doi mondial la +100 kg, după multiplul campion olimpic Teddy Riner (Franța).

După medaliile de bronz cucerite vineri de Monica Ungureanu (cat. 48 kg) și de Larisa Florian (cat. 52 kg), Ștefania Adelina Dobre a ocupat locul 7 la cat. 63 kg. Dobre a învins-o pe Katharina Haecker (Australia) în optimi, a pierdut în sferturi la germanca Martyna Trajdos, iar apoi și în recalificări la slovena Tina Trstenjak.

La cat. 73 kg, în concursul masculin, Marcel Cercea și Robert Florian Papp au pierdut în primul tur, la kazahul Jansai Smagulov, respectiv la cubanezul Magdiel Estrada.

În clasamentul pe medalii, Japonia a ocupat primul loc, cu 5 de aur, 4 de argint și 7 de bronz, urmată de Georgia, 2-2-0, Rusia, 2-1-2, etc. România (2 de bronz) a ocupat locul 12 din 18 de țări care au cucerit medalii.

La competiție au participat 344 de sportivi din 49 de țări, 205 la masculin și 139 la feminin.