Evoluții bune pentru micuțele gimnaste constănțene

Gimnastică artistică / CN pentru junioare 3

Sport 16 Mai 2016 / 17:49 2030 accesări
Micuța Alexia Sabrina Maneca o urmează pe mama sa, fosta mare campioană Camelia Voinea

La finalul săptămânii trecute, la Buzău, s-au desfășurat Campionatele Naționale de gimnastică artistică pentru junioare 3, nivelurile 1 și 2, competiție la care au fost prezente sportivele de la CS Farul, antrenate de Carmen Traicu, Camelia Voinea, Alexandra Gologan și coregrafa Gabriela Păun, și CSȘ 1 Constanța, antrenori Cătălin Meran, Petruţa Marcu, Sorin Bechir și Mădălina Hârbu, coregraf Mihaela Lintzmaier. La nivel 1, în întrecerea pe echipe, CS Farul, în componența Alexia Sabrina Maneca, Erika Traicu și Andreea Câju, a ocupat ultima treaptă a podiumului, iar la individual compus, Alexia Sabrina Maneca (CS Farul), fiica fostei mari campioane Camelia Voinea, a terminat pe locul 5, Andreea Toma (CSȘ 1 Constanța) pe locul 9, Erika Traicu pe locul 10, iar Andreea Câju pe locul 17. În competiția pe aparate la nivel 1, constănțencele au obținut următoarele performanțe - sărituri: Erika Traicu - locul 3, Alexia Sabrina Maneca - locul 6, paralele: Erika Traicu - locul 4, Alexia Sabrina Maneca - locul 6, bârnă: Andreea Toma - locul 6, sol: Alexia Sabrina Maneca - locul 3, Erika Traicu - locul 7.

La nivel 2, în întrecerea pe echipe, CSȘ 1 Constanța, în componența Nicoleta Popa, Andreea Preda, Evelina Oprea și Amalia Petre, a cucerit medaliile de bronz, în timp ce CS Farul, în componența Gabriela Chețu, Anastasia Manole și Alexandra Duzi, a încheiat pe locul 5. La individual compus, reprezentantele orașului de la țărmul mării au terminat pe următoarele locuri: Alexandra Duzi (CS Farul) - locul 6, Evelina Oprea (CSȘ 1 Constanța) - locul 9, Andreea Preda (CSȘ 1 Constanța) - locul 13, Amalia Petre (CSȘ 1 Constanța) - locul 15, Anastasia Manole (CS Farul) - locul 21, Gabriela Chețu (CS Farul) - locul 26 și Nicoleta Popa (CSȘ 1 Constanța) - locul 30. În competiția pe aparate la nivel 2, s-au înregistrat următoarele performanțe - paralele: Evelina Oprea - locul 8, bârnă: Alexandra Duzi - locul 6, Amalia Petre - locul 7, sol - Amalia Petre - locul 4.