FC Viitorul, victorie în meciul școală cu FC Viitorul II

Fotbal / În cantonamentul de la Brașov

Sport 16 Iunie 2016 / 20:02 372 accesări
Jucătorii celor două echipe ale grupării de pe litoral au primit indicații de la Gheorghe Hagi pe tot parcursul meciului

Aflate în cantonament la Poiana Brașov, FC Viitorul și FC Viitorul II au disputat, joi dimineață, un meci-școală, „în familie”, pe stadionul „Carpați” din Brașov. Partida a reprezentat mai mult un antrenament tactic, fiind arbitrat de secundul Cristian Sava și întrerupt în dese rânduri de managerul tehnic Gheorghe Hagi, care le-a dat indicații jucătorilor din ambele tabere. Întâlnirea s-a încheiat cu victoria formației din prima ligă, cu scorul de 3-1, golurile învingătorilor fiind reușite de Ianis Hagi (min. 15), Florin Purece (min. 25) și Antonio Cruceru (min. 52). Pentru echipa secundă a grupării de pe litoral, care evoluează în Liga a 3-a, a marcat Doru Dumitrescu (min. 27). Pentru FC Viitorul nu au jucat Florin Tănase, Pablo Brandan și Gabi Iancu, care s-au pregătit separat, dar a evoluat fostul jucător al Stelei, Cătălin Carp, care se va antrena cu formația constănțeană pe parcursul stagiului de pregătire de sub Tâmpa. De asemenea, Radu Boboc nu a putut juca pentru FC Viitorul II din cauza unei contracturi musculare.

Au evoluat formațiile - FC Viitorul - Repriza I: Tordai (31 Buzbuchi) - S. Rădoi, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - Dani Lopez, I. Filip, Purece - I. Hagi, Vl. Rusu, A. Chițu. Repriza a II-a: Buzbuchi (61 Rîmniceanu) - Benzar, Dr. Nedelcu, Carp, Perju - R. Marin, Iacob, Casap - Tudoran, Fl. Coman, Cruceru (68 Neniță).

FC Viitorul II - Repriza I: Căbuz (31 Murariu) - Toriște, Căpușă, Ghiță, Rusu - Cicâldău, B. Vasile, Dumitrescu - Vînă, Cioablă, Cruceru (31 Neniță). Repriza a II-a: Murariu (61 Gurău) - Kilyen, Băluță, Ghiță (61 Dumitrescu; 76 Căpușă), Neciu - M. Ene, Preoteasa, Drăguș - A. Ciobanu, Mățan, Manole.