Momente de panică şi gaze lacrimogene în Sala Sporturilor

În duelul HC Dobrogea Sud - Dinamo

Sport 26 Aprilie 2017 / 23:32 5998 accesări

Panica s-a instalat pentru câteva momente în Sala Sporturilor

Portarul Dane Sijan a fost eroul partidei de miercuri, având 22 de intervenţii salvatoare şi un gol marcat

Partida de handbal masculin dintre formaţiile Handbal Club Dobrogea Sud Constanța şi Dinamo București, din al doilea joc din semifinalele Ligii Naționale, desfăşurată miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, a avut un final pe care nu îl dorim repetat vreodată. Cu două minute înaintea finalului, la scorul de 26-24 pentru gazde, stewarzii sălii au folosit gaze lacrimogene pentru a calma spiritele în rândul galeriei dinamoviste, iar de aici s-a declanşat haosul. Suporterii dinamovişti au pătruns într-o zonă a peluzei în care se aflau mulţi copii, iar panica s-a instalat pentru câteva momente. Din fericire, nu s-a întâmplat nimic grav şi cei mici au rămas cu o amintire neplăcută şi cu o spaimă groaznică. Suporterii dinamovişti au fost evacuaţi şi întâlnirea s-a încheiat cu victoria echipei constănţene, scor 27-25.

„Din păcate, mulţi copii care au venit prima oară la handbal şi au văzut până în acel moment un spectacol deosebit s-au speriat şi probabil ei cred că aşa este la handbal, dar astfel de incidente sunt foarte rare”, a declarat antrenorul constănţean Aihan Omer, mulţi dintre copii fiind practicanţi ai acestui sport la Handbal Club Omer.

„A fost un moment de panică, pentru că la meciurile noastre sunt mulţi copii şi te gândeşti că nimeni nu trebuie să păţească ceva şi am sărit să-i ajutăm, pentru că eram îngrijoraţi”, a spus şi Laurenţiu Toma.

VICTORIE MERITATĂ A HANDBALIŞTILOR CONSTĂNŢENI

Revenind la întâlnirea de handbal, una care a oferit un spectacol de calitate pentru iubitorii acestui sport, trebuie spus că jucătorii antrenați de Aihan Omer au fost purtaţi spre victorie de un public admirabil. În prima repriză, după 20 de minute echilibrate, HCDS s-a desprins la trei goluri, 13-10, iar la pauză a condus cu 15-13. Dinamoviştii au egalat după pauză, după care handbaliştii constănţeni au revenit şi au păstrat o diferenţă de două-trei goluri pe tabela de marcaj, în minutul 47 având chiar patru goluri în plus, 23-19. După întreruperea de aproximativ 15 minute partida s-a reluat şi s-a încheiat în cele din urmă 27-25 pentru Handbal Club Dobrogea Sud, astfel că meciul decisiv pentru calificarea în finala campionatului se va desfăşura pe terenul dinamoviștilor, la 13 mai.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Cutura 9 goluri, Toma 4g, Crnoglavac 3g, Vujadinovic 3g, Celica 2g, Rohozneanu 2g, Nikolic 1g, Soare 1g, Rakcevic 1g şi Sijan 1g.

Portarul Dane Sijan a reuşit 22 de intervenţii salvatoare, inclusiv o lovitură de la 7 metri, dar şi un gol marcat, iar Ionuţ Rudi Stănescu a apărat o aruncare de la 7 metri.