Prima victorie în Formula 1 pentru finlandezul Valtteri Bottas

Sport 30 Aprilie 2017 / 20:35 625 accesări
Valtteri Bottas s-a obișnuit foarte repede cu noua mașină pe care o pilotează anul acesta, Mercedes

Pilotul finlandez Valtteri Bottas, de la Mercedes, a câştigat duminică Marele Premiu al Rusiei, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de piloții Ferrari, Sebastian Vettel şi Kimi Raikkonen. Bottas, al treilea în clasamentul piloţilor înaintea cursei, se află la primul Mare Premiu de Formula 1 câştigat în carieră. Coechipierul său Lewis Hamilton a terminat cursa de la Soci pe locul 4.

Pentru Bottas, prima victorie în Campionatul Mondial de Formula 1 a venit la a 81-a cursă de la debutul său în „Marele Circ”, înregistrat în 2013. „A fost nevoie de ceva timp pentru a obține prima victorie”, a glumit Bottas după încheierea cursei. El este al 107-lea câștigător diferit al unei etape în istoria CM de Formula 1.

Plecat de pe linia a doua a grilei de start, Bottas a avut un start de excepție și a depășit cele două mașini Ferrari încă de la primele viraje. Apoi, finlandezul a condus cursa până la sfârșit, cu excepția câtorva tururi, când a intrat la boxe pentru schimbul de pneuri. Finalul a fost tensionat, Vettel apropiindu-se la mai puțin de o secundă față de Bottas, dar fără să ajungă să-l pună în dificultate pe finlandez.

Spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial, a avut o nouă zi de coșmar, nereușind nici măcar să ia startul. Monopostul McLaren al ibericului a avut probleme tehnice în turul de formare și Alonso a abandonat.

Vettel rămâne lider în clasamentul piloților, cu 86 de puncte, urmat de Hamilton 73p și de Bottas 63p. Următoarea etapă a CM 2017 este Marele Premiu al Spaniei, programat pe 14 mai, la Barcelona.

16. Pascal Wehrlein (Germania/Sauber - Ferrari) la 2 tururi

Fernando Alonso renunță la MP de Formula 1 de la Monaco pentru Indy 500!