Simona Halep a „alunecat“ pe locul 7 WTA

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 25 Aprilie 2016 / 17:22 581 accesări
Simona Halep riscă să iasă în viitorul apropiat din Top 10 WTA

Tenismena constănțeană Simona Halep a coborât o poziție și ocupă locul 7, cu 3.660 de puncte, în clasamentul WTA dat publicității luni, iar în cursa pentru calificarea la Turneul Campioanelor a alunecat patru locuri, pe 29, cu 628p. Sportiva în vârstă de 24 de ani nu mai ocupase un loc așa de slab în ierarhia mondială din 3 martie 2014. Monica Niculescu este a doua româncă din top, pe 31, în staționare, cu 1.495p, în timp ce Irina Begu se află pe 35, tot în staționare, cu 1.410p. În schimb, ultima reprezentantă a României în Top 100 WTA, Alexandra Dulgheru, a coborât trei poziții, pe 98, cu 710p. În Top 200 WTA se mai află patru tenismene românce: Andreea Mitu, în urcare cu trei locuri, pe 110, cu 605p, Sorana Cîrstea, în urcare cu șapte poziții, pe 131, cu 466p, Patricia Maria Țig, în urcare cu un loc, pe 134, cu 438p, și Ana Bogdan, în staționare, pe 163, cu 345p. Americanca Serena Williams ocupă în continuare primul loc, cu 8.625p, urmată de poloneza Agnieszka Radwanska, cu 5.775p, și germanca Angelique Kerber, cu 5.740.

La dublu, Niculescu se menține pe locul 31, cu 2.390p, Begu staționează pe 39, cu 2.030, Raluca Olaru își păstrează locul 51, cu 1.530p, iar Mitu a urcat în Top 100, pe 95, cu 778p, după un salt de 41 de poziții.

PRIMUL TROFEU WTA PENTRU ANDREEA MITU

Perechea alcătuită din Andreea Mitu și turcoaica Ipek Soylu a câștigat titlul în proba de dublu a turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, după ce adversarele din finală, Danka Kovinic (Muntenegru) și Xenia Knoll (Elveția), s-au retras înaintea meciului. „Nu a fost finala pe care o aşteptam, dar suntem bucuroase pentru primul titlu câştigat împreună! Mulţumesc, Ipek Soylu, pentru o săptămână grozavă. Abia aştept să ne reîntâlnim”, a fost mesajul postat de Mitu pe Facebook. Dublul româno-turc nu evoluase nici în semifinale, perechea japoneză formată din Nao Hibino și Kurumi Nara declarând forfait din cauza unor probleme medicale. Pentru câștigarea trofeului, Mitu și Soylu au fost recompensate cu un cec de 12.300 dolari și 280 puncte WTA. Românca se află la primul trofeu WTA din carieră, după ce anul trecut a pierdut finala de la București, unde a făcut pereche cu Patricia Țig.

Proba de simplu a fost câștigată de Cagla Buyukakcay (Turcia, locul 118 WTA), care a cucerit primul său titlu WTA din carieră, impunându-se în ultimul act în duelul cu Danka Kovinic, locul 60 WTA. Câștigătoarea a primit un cec în valoare de 43.000 dolari și 280 de puncte WTA, în timp ce învinsa a fost răsplătită cu 21.400 dolari și 180 de puncte WTA.