Simona Halep, în sferturi la Miami

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 28 Martie 2016 / 20:08 711 accesări
Simona Halep nu a avut emoţii în duelul cu Heather Watson

Luni seară, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari. În duelul cu britanica Heather Watson (69 WTA), Halep s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, forţând atunci când a trebuit pentru nu avea emoţii în confuntarea din optimi. În primul set, Watson a condus cu 3-1, după care tenismena constănţeană şi-a adjudecat următoarele cinci game-uri. Partida dintre Halep şi Watson a fost întreruptă aproximativ zece minute între primul şi al doilea set, dar acest lucru nu a dereglat jocul exact al Simonei. În setul al doilea, Halep s-a desprins decisiv de la 3-3 la 5-3. Prin prezenţa în sferturile turneului de simplu de la Miami, Simona Halep şi-a asigurat 128.215 de dolari şi 215 de puncte WTA.

Luni seară, tot în optimile de finală ale turneului din Florida, Monica Niculescu (33 WTA) o va întâlni pe Johana Konta (Marea Britanie, 23 WTA), iar Irina Begu (35 WTA) va juca, după miezul nopţii, cu Madison Keys (SUA, 24 WTA). Tot luni noapte, Monica Niculescu şi Margarita Gasparyan (Rusia) vor înfrunta în optimile de finală ale turneului de dublu principalele favorite, Martina Hingis (Elveţia) / Sania Mirza (India).