Tragere la sorţi cu ghinion pentru Viitorul

Fotbal / Cupa României, oprimi de finală

Sport 02 Noiembrie 2017 / 11:39 1995 accesări

Tragerea la sorți a partidelor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la fotbal, ediția 2017-2018, desfăşurată joi, la Casa Fotbalului din București, a scos în calea formaţiei FC Viitorul pe FC Botoşani. Un duel între două echipe aflate în prezent pe locuri de play-off în clasamentul Ligii 1, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi urmând să evolueze în deplasare pentru un loc în sferturile de finală ale competiției.

Dacă FC Viitorul a trecut în 16-imile de finală de CSM Școlar Reșița, cu scorul de 4-2, FC Botoșani a ajuns în optimi după ce a produs surpriza 16-imilor, eliminând-o pe pe CFR Cluj, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-3 (1-1 după cele 120 de minute de joc).

AFC Hermannstadt - Juventus București

În caz de egalitate după 90 de minute de joc vor urma prelungirile, iar dacă scorul se menține egal după 120 de minute se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Meciurile din cadrul optimilor Cupei României vor avea loc în perioada 28-30 noiembrie, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat pe site-ul FRF în funcție de televizări.