Trofee pentru Pletea și Plăeașu

Tenis de masă / Openul Croației pentru juniori și cadeți

Sport 23 Septembrie 2015 / 13:19 367 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Varazdin, a avut loc Openul Croației pentru juniori și cadeți la tenis de masă, competiție la care a luat startul și constănțeanul Cristian Pletea. Lider în clasamentul mondial de cadeți, sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” a luat startul în întrecerea de juniori, ajungând în fazele superioare ale competiției. Cel mai bun rezultat a fost înregistrat în concursul pe echipe, unde Pletea, alături de Alexandru Manole și Rareș Sipoș, a câștigat trofeul. Cei trei au învins Croația, cu 3-0, Anglia, cu 3-0, și Germania, cu 3-1. La dublu, Pletea și Manole au ajuns până în semifinale, trecând de slovacii Andrej Kassay și Jakub Pavolka, cu 3-0, de canadianul Jeremy Hazin și americanul Theodore Tran, cu 3-1, de slovenul Erik Paulin și grecul Ioannis Sgouropoulos, cu 3-1, dar au ratat prezența în ultimul act, în urma eșecului înregistrat în fața germanilor Balazs Hutter și Jonah Schlie, cu 2-3. Pletea a avut o prestație bună și în proba individuală, unde s-a oprit în sferturi, după ce i-a învins pe austriacul Christian Friedrich, cu 4-2, și qatarezul Mohammed Abdulhussein, cu 4-1, însă a cedat în duelul cu germanul Balazs Hutter, cu 0-4.

Constanța a fost reprezentată și în întrecerea junioarelor, unde Mihaela Plăeașu a cucerit trofeul în concursul pe echipe, împreună cu Andreea Dragoman și Andreea Hudușan. Tricolorele au învins o combinată formată din jucătoare din Italia, Puerto Rico și Finlanda, cu 3-1, Rusia, cu 3-2, Slovenia, cu 3-0, și Germania, cu 3-2. La dublu, Plăeașu și Dragoman au ajuns în semifinale, trecând de Marketa Sevcikova (Cehia) și Katrina Sterchi (Slovacia), cu 3-2, și de Karla Franovic și Leona Santek (ambele din Croația), cu 3-0, însă au pierdut în disputa cu un alt cuplu croat, Ema Marn și Andrea Pavlovic, cu 0-3. În întrecerea individuală, sportiva de la LPS „Nicolae Rotaru” a câștigat în primul tur în fața rusoacei Elina Rub, cu 4-3, însă a pierdut în turul secund în disputa cu Izabela Lupulesku (Serbia), cu 2-4.