26 iunie, zi blestemată pentru Elveţia la Cupa Mondială

Sport 27 Iunie 2006 / 00:00 975 accesări

Reprezentativa Elveţiei a pierdut cele două meciuri disputate pînă în prezent în ziua de 26 iunie la Cupa Mondială, dată la care a disputat aseară şi partida cu Ucraina, din optimile de finală ale actualei ediţii a competiţiei. Astfel, Elveţia a fost învinsă, pe 26 iunie 1954, de Austria, cu scorul de 7-5, în sferturile de finală ale CM găzduit de Ţara Cantoanelor. Elveţienii conduceau cu scorul de 3-0 după 19 minute de joc, datorită golurilor înscrise de Robert Ballaman (min.16) şi Sepp Huegi (min.17 şi 19). Opt minute mai târziu, două goluri ale lui Theodor Wagner (min.25 şi 27) şi o reuşită a lui Robert Korner (min.34) au permis Austriei să egaleze. După încă şapte minute, Elveţia a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj, prin golurile lui Ernst Ockwirk (min.32) şi Korner (min.34). În cele din urmă, elveţienii au fost învinşi, după un meci în care mai mult au condus.

La 40 de ani după meciul cu Austria, pe 26 iunie 1994, Elveţia a înregistrat

încă o înfrîngere, cu scorul de 2-0, în faţa Columbiei, în ultimul meci din grupele turneului final din SUA, însă, în ciuda acestui rezultat, elveţienii au obţinut calificarea în optimile de finală.

Aseară, la Koln, în disputa cu Ucraina, din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Germania.