A început Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor

În Qatar, la Doha

Sport 11 Decembrie 2019 / 22:14 1070 accesări

A 16-a ediţie a Campionatului Mondial de fotbal al cluburilor în actuala formă de organizare a început miercuri, în Qatar, la Doha, cu partida dintre Al Sadd Sports Club (reprezentanta ţării gazdă) şi Hienghene Sport (Noua Caledonie, campioana Zonei Pacific). Meciul a fost câştigat, după prelungiri, de Al Sadd Sports Club, echipa pregătită de spaniolul Xavi obţinând victoria cu scorul de 3-1 (Bounedjah 26, Abdelkarim 100, Pedro Miguel 114 / Roine 49).

La competiţie mai participă formaţiile Al Hilal FC (Arabia Saudită, campioana Asiei, echipă antrenată de Răzvan Lucescu), Esperance Sportive de Tunis (Tunisia, campioana Africii), CF Monterrey (Mexic, campioana Americii Centrale şi de Nord), CR Flamengo (Brazilia, campioana Americii de Sud) şi FC Liverpool (Anglia, câştigătoarea UEFA Champions League).

Câştigătoarea ediţiei precedente a fost Real Madrid.

Programul următoarelor partide de la Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor se prezintă astfel -

Sâmbătă, 14 decembrie, ora 16.00 - sfert 1: Al Hilal FC - Esperance Sportive de Tunis.

Sâmbătă, 14 decembrie, ora 19.30 - sfert 2: CF Monterrey - Al Sadd Sports Club.

Marţi, 17 decembrie, ora 16.30: meciul pentru locurile 5-6.

Marţi, 17 decembrie, ora 19.30 - Semifinala 1: CR Flamengo - învingătoare sfert 1.

Miercuri, 18 decembrie, ora 19.30 - Semifinala 2: FC Liverpool - învingătoare sfert 2.

Sâmbătă, 21 decembrie, ora 16.30: Finala mică.

Sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.30: FINALA.

Întâlnirile vor fi transmise în direct la TVR 1 HD.