Adevăratul SuperMario!

SEMIFINALA 2: GERMANIA - ITALIA 1-2 (Ozil 90+2-pen. / Balloteli 20, 36)

Sport 29 Iunie 2012 / 00:00 399 accesări

Măcinată de scandalurile legate de mafia pariurile, Italia a detonat marea bombă de la actualul turneu final, trimiţând acasă una dintre marile favorite, Germania, după ce a învins-o, aseară, cu 2-1, în semifinala desfăşurată la Varşovia. Confruntaţi cu probleme de lot, italienii au intrat pe teren temători, dar având de partea lor tradiţia, care spunea că nu au cedat niciodată în faţa “panzerelor” la un turneu final. Atât de lăudaţi după seria de victorii de la acest turneu final, germanii au început cu motoarele turate la maximum şi ocaziile s-au îngrămădit la poarta lui Buffon. Prima a venit după doar cinci minute, Pirlo respingând de pe linia porţii mingea trimisă cu latul de Hummels după o lovitură de colţ. Portarul italian a fost ocrotit din nou de şansă şapte minute mai târziu, când a respins direct în Barzagli, dar mingea s-a scurs pe lângă poartă. Cel mai scump goalkeeper din istorie şi-a luat revanşa un pic mai târziu, când a respins spectaculos de la vinclu “torpila” lui Kroos. Scăpaţi de iureşul din primul sfert de oră, italienii au replicat prin şuturile trimise de la distanţă de Montolivo şi Cassano, parate de Neuer. “Bomba” a venit în min. 20, când Cassano i-a ameţit pe fundaşii germani, i-a pus mingea pe cap lui Balloteli şi vârful lui Manchester City a împins-o în plasă. Lovitura i-a îngenuncheat pe elevii lui Joachim Low, care au căutat rapid egalarea, dar Buffon a respins fantastic la şutul lui Khedira. La faza următoare, Montolivo a inventat o lansare perfectă pentru Balloteli, care l-a executat pe Neuer cu un şut la vinclu, reuşind dubla.

Forţat de scorul de pe tabela de marcaj, Low a renunţat la vedetele Mario Gomez şi Podolski, sperând să mărească viteza de joc, iar primele zece minute ale reprizei secunde păreau să-i dea dreptate. Reus şi Lahm i-au dat emoţii lui Buffon, dar a fost doar un foc de paie. Italienii s-au lăsat dominaţi şi au contraatacat în forţă, Marchisio irosind două ocazii uriaşe de a decide definitiv soarta calificării. Disperaţi, germanii au căutat golul care să-i readucă în cărţi, dar au făcut-o haotic. Henţul lui Balzaretti, din prelungiri, concretizat de Ozil de la punctul cu var le-a mai dat germanilor două minute de speranţe. Dar era deja prea târziu. Ultimul fluier nu a făcut decât să consfinţească o calificare spectaculoasă a Italiei în finala de la Kiev şi să dea un verdict fără echivoc: tradiţia rămâne în picioare.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - J. Boateng (71 T. Muller), Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Kroos, Ozil, Podolski (46 Reus) - M. Gomez (46 Klose); Italia (antrenor Cesare Prandelli): Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Marchisio, De Rossi, Montolivo (63 Motta) - Balotelli (69 Di Natale), Cassano (57 Diamanti). Cartonaşe galbene: Hummels / Balloteli, Bonucci, De Rossi, Motta. Au arbitrat: Stephane Lannoy (centru) - Frederic Cano, Michael Annonier (asistenţi) - Fredy Fautrel, Ruddy Buquet (asistenţi suplimentari) - toţi din Franţa; Howard Webb (rezervă - Anglia).