Alperen Akbal a câştigat Cupa României la box pentru tineret

Sport 09 Aprilie 2013 / 00:00 826 accesări

Săptămâna trecută, la Brăila, a avut loc Cupa României la box pentru tineret (sportivi cu vârsta de 17-18 ani), competiţie la care au participat doi pugilişti constănţeni. Unul dintre ei, Alperen Akbal (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim), a câştigat toate meciurile disputate la categoria 69 kg şi a cucerit medalia de aur. Vineri seară, în semifinale, Akbal l-a învins la puncte pe Andrei Ghionea (CSM Brăila), iar în finala de sâmbătă a câştigat tot la puncte în faţa lui Florin Năstase (Petrolul Ploieşti). Boxerul constănţean a fost selecţionat şi în lotul naţional de tineret, unde îl va avea ca antrenor tot pe... Ferodin Ablalim. Cunoscutul tehnician constănţean, numit săptămâna trecută ca antrenor principal al lotului naţional de box tineret, l-a mai selecţionat şi pe Arsen Mustafa (categoria 60 kg, CS Farul Constanţa). Lotul se va reuni pe 6 mai, la Bacău, unde va avea loc un stagiu de pregătire centralizată pentru Campionatele Europene de la Rotterdam (12-17 august).