Amintiri, amintiri, la Cupa Prieteniei la fotbal

Sâmbătă, pe terenul „ITC”

Sport 23 Septembrie 2018 / 09:10 2302 accesări

Ediția a opta a Cupei Prieteniei la fotbal, competiție rezervată veteranilor şi organizată de Asociația Sportivă Tomis Constanța (președinte Sorin Başturea) și Federația Română Sportul pentru Toți (președinte Alin Larion) în cadrul „Săptămânii Europene a Sportului”, a fost una specială în acest an. Organizatorii au decis ca meciul de sâmbătă, desfăşurat pe terenul „ITC” din Complexul Sportiv „Badea Cârțan” din Constanţa, să fie unul de ultra old-boys, între formaţiile Farul Old-Boys Constanța și AS Tomis Constanța, astfel că în teren au jucat Peniu, Gache sau Daniel Rădulescu, iar Petcu, Buduru şi Funda au supervizat prestaţia foştilor coechipieri. Iar după întâlnirea care a avut souă reprize a câte 20 de minute, repriza a treia a fost cea mai dificilă, fiind depănate numeroase amintiri ale celor pentru care fotbalul reprezintă marea pasiune a vieţii. Au mai participat la cea mai importantă repriză Mircea Iacob, Stelică Dămășaru, Gică Mina, Radu Lefca și Hristu Gache.La organizarea evenimentului au mai contribuit Vasile Darie, George Chirculescu, Anastase Ruca şi Cristi Lascu, iar gazdă primitoare a fost Doru Geambazu. Dacă la ediţia precedentă a fost invitat de onoare, generalul Gheorghe Florea, un susţinător al sportului constănţean, a îmbrăcat acum echipamentul de joc şi a evoluat pe toată durata partidei.

Au evoluat următoarele formaţii - Farul Old-Boys (antrenori Petre Buduru şi Constantin Funda): Gheorghe Uzun - Daniel Rădulescu, Niyazi Yurtsever, Cristi Bujicu, Tașcu Vrișcu, Mihai Buşu, Gheorghe Florea, Constantin Gache şi Paul Peniu, au mai jucat: Marius Codin şi Sandu Pătrăşcoiu; Tomis (antrenori Ştefan Petcu, Marian Florea şi Marian Murgoci): Gheorghe Mărgărit - Panait Comşa, Ion Văcaru, Nicolae Racu, Constantin Cănciulescu, Tănase Constantin, Vasile Tranulea, Mihai Iacob şi Sorin Başturea. Meciul a fost arbitrat de Dumitru Naum.

Rezultatul final al partidei, 1-1, a fost stabilit încă din prima repriză, Tănase Constantin deschizând scorul pentru Tomis, iar Constantin Gache egalând pentru Farul Old-Boys. Lovitura de începere a fost dată de Ilie Floroiu, fostul mare atlet şi director al Clubului Sportiv Farul Constanţa, iar la festivitatea de premiere Constantin Gache a primit un cadou-secret şi o cupă, pentru întreaga sa activitate fotbalistică.