Tenis de câmp

Sport 04 Martie 2020 / 09:40 887 accesări
Ana Bogdan

Ana Bogdan

În cadrul turneului de categorie WTA International de la Lyon, Ana Bogdan (locul 88 WTA) a fost eliminată în primul tur, cedând în partida cu Tereza Martincova (Cehia, locul 157 WTA), cu scorul de 3-6, 6-4, 3-6, după o oră şi 56 de minute de joc. Ana Bogdan va primi un cec în valoare de 1.855 de euro şi un punct WTA.

În optimi la Lyon sunt calificate Jaqueline Cristian şi Irina Bara.

Irina Bara (locul 168 WTA, jucătoare venită din calificări), a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/2), 6-4, pe Timea Babos (Ungaria, locul 99 WTA) şi o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina (locul 73 WTA şi cap de serie numărul 7).

Jaqueline Cristian (locul 174 WTA, jucătoare venită din calificări) a trecut de Priscilla Hon (Australia, locul 129 WTA), cu scorul de 6-2, 6-0, după o oră şi 15 minute de joc.

În optimi, Jaqueline Cristian va întâlni învingătoarea din meciul Sofia Kenin (SUA, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 1) - Vitalia Diatchenko (Rusia, locul 107 WTA).

Jaqueline Cristian şi Irina Bara şi-au asigurat câte un cec în valoare totală de 2.903 euro şi câte 48 de puncte WTA.

La dublu, Andreea Mitu şi Raluca Olaru, favorite numărul 4, au învins, cu scorul de 2-6, 6-4, 10-4, cuplul francez Estelle Cascino / Elsa Jacquemot, calificându-se în sferturile de finală ale probei dublu de la Lyon. Mitu şi Olaru vor înfrunta perechea rusă Vitalia Diatchenko / Natela Dzalamidze.

În sferturi a ajuns şi perechea Laura Ioana Paar (România) / Julia Wachaczyk (Germania), după ce a trecut de principalele favorite, Anna-Lena Friedsam (Germania) şi Mandy Minella (Luxemburg), cu scorul de 6-4, 4-6, 10-6.

În faza următoare, Paar şiWachaczyk le vor întâlni pe franţuzoaicele Elixane Lechemia şi Jessika Ponchet.

Calificarea în sferturi la dublu este recompensată cu un cec în valoare totală de 1.855 de euro şi cu câte 60 de puncte WTA.