Anglia şi blestemul penalty-urilor

SFERTURI DE FINALĂ: ANGLIA - ITALIA 2-4 (după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, 0-0)

Sport 25 Iunie 2012 / 00:00 391 accesări

Ultimul sfert de finală, disputat aseară, la Doneţk, între Anglia şi Italia, s-a decis în urma loviturilor de departajare, după ce, la finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor scorul a fost egal, 0-0. Englezii nu au scăpat de blestemul penalty-urilor, care i-a urmărit în ultimele decenii şi au irosit şansa de a merge în semifinale. Italienii au apăsat pe acceleraţie din start şi De Rossi a fost la un pas de golul turneului, “torpila” sa de la 35 m zguduind transversala după doar trei minute de la start. Elevii lui Roy Hodgson au replicat rapid şi Glen Johnson a irosit o ocazie uriaşă, trimiţând slab din marginea careului mic. Buffon a respins cu un reflex spectaculos şi primele zece minute s-au încheiat fără schimbări pe tabela de marcaj, în ciuda unui joc ultraofensiv de ambele părţi. Avertizaţi de forţa “squadrei azzura”, englezii s-au retras în jurul porţii la Hart, iar Pirlo şi compania nu au aşteptat altă invitaţie. Spre ghinionul naţionalei lui Cesare Prandelli, şi-a intrat în rol Balotelli, care a irosit trei ocazii imense. Mai întâi, a scăpat singur după o pasă genial primită de la Pirlo, dar a fost blocat în momentul şutului de Terry. Apoi, a trimis slab balonul, din 14 m, direct în braţele lui Hart. Trilogia ratărilor a fost completată cu un şut peste transversală din marginea careului mic. Reprezentativa Albionului a replicat timid, doar Rooney ameninţând buturile lui Buffon cu o lovitură de cap din plonjon, pe lângă poartă.

Repriza secundă a început tot cu Italia în atac, însă De Rossi nu a nimerit poarta din mijlocul careului, iar Balotelli l-a ţintit din nou pe Hart. Cu o condiţie fizică mult superioară, italienii au continuat să preseze, dar a fost din ce în ce mai greu să spargă defensiva condusă admirabil de Terry. Hodgson a încercat să schimbe ceva în atac şi i-a trimis pe Carrroll şi Walcott pe teren, însă mingea a rămas departe de poarta lui Buffon. Reduta engleză a rezistat eroic şi a trimis meciul în prelungiri. Tot Italia a rămas la cârmă şi Diamandi a mai ţintit o dată bară, de această dată din dreapta lui Hart. Portarul englez a scos mingea din plasă cu cinci minute înaintea finalului prelungirilor, însă golul lui Nocerino a fost anulat, corect, pentru ofsaid. Drept urmare, calificarea s-a decis în urma loviturilor de departajare. Norocul Angliei s-a spulberat la punctul cu var, chiar dacă Montolivo a fost primul care a ratat. Au urmat însă ratările celor doi Ashley, Young şi Cole, şi Italia a acces în careul de aşi.

Au evoluat - Anglia (antrenor Roy Hodgson): Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, A. Cole - Milner (61 Walcott), Gerrard, Parker (94 Henderson), A. Young - Rooney, Welbeck (60 Carroll); Italia (antrenor Cesare Prandelli): Buffon - Abate (90 Maggio), Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, Montolivo, De Rossi (80 Nocerino) - Balotelli, Cassano (78 Diamanti). Catonaşe galbene: Barzagli, Maggio. Au marcat la loviturile de departajare: Gerrard, Rooney / Balotelli, Pirlo, Nocerino, Diamanti. Au ratat: A. Young, A. Cole / Montolivo. Au arbitrat: Pedro Proenca (centru) - Bertino Miranda, Ricardo Santos (asistenţi) - Manuel De Sousa, Duarte Gomes (asistenţi suplimentari) - toţi din Portugalia; Cuneyt Cakir (rezervă - Turcia).