Arsenal, eliminată din Cupa Ligii engleze

01 Decembrie 2016 / 12:16 396 accesări

Arsenal Londra a ratat calificarea în semifinalele Cupei Ligii engleze la fotbal, după ce a fost învinsă, miercuri, în sferturi, de Southampton, cu scorul de 2-0, chiar pe Emirates Stadium.

''Sfinții'' s-au impus prin golurile marcate de Jordy Clasie (13) și Ryan Bertrand (38), iar în penultimul act al competiției o vor înfrunta pe Liverpool.

Manchester United, fără Jose Mourinho pe bancă, eliminat la meciul de campionat cu West Ham, s-a calificat în semifinale după 4-1 cu West Ham United, grație ''dublelor'' reușite de Anthony Martial și Zlatan Ibrahimovic.

''Diavolii roșii'' vor juca în faza următoare cu Hull City. La United a jucat în premieră în acest sezon mijlocașul german Bastian Schweinsteiger, intrat în minutul 86, în locul lui Anthony Martial.

Rezultatele din sferturi:

Miercuri

Manchester United — West Ham United 4-1

Au marcat: Zlatan Ibrahimovic 2, 90+3, Anthony Martial 48, 62, respectiv Ashley Fletcher 35.

Arsenal — Southampton 0-2

Au marcat: Jordy Clasie 13, Ryan Bertrand 38.

Marți

Liverpool — Leeds United (II) 0-2

Au marcat: Divock Origi 77, Ben Woodburn 81.

Hull City — Newcastle United (II) 1-1, după prelungiri; 3-1, la loviturile de departajare

Au marcat: Robert Snodgrass 99, respectiv Mohamed Diame 98.

Cartonaș roșu: Dieumerci Mbokani (Hull) 89.