Aruncări precise la Cupa Lake View la darts

În prima etapă din cadrul Campionatului Național

Sport 28 August 2016 / 14:11 437 accesări

Cupa Lake View Constanța la darts a deschis sezonul competițional

Centrul de distracții Lake View din Constanța a găzduit, sâmbătă, prima etapă din cadrul sezonului 2016-2017 al Campionatului Național de darts din România. Competiția organizată de Federația Română de Darts, în parteneriat cu Lake View Center, a adunat la start aproximativ 60 de sportivi reprezentând 14 cluburi din țară, printre aceștia fiind și componenții loturilor naționale, feminin și masculin, care vor participa la Campionatul European de darts din Olanda, programat în luna septembrie. Valoarea totală a premiilor s-a ridicat la 4.800 de lei.

„A fost un concurs de categoria întâi. Trebuie să joci multe ore pe zi și să participi la multe concursuri pentru a reuși să-ți stăpânești nervii. Orice tremurat al mâinii duce la eșec. Darts este un sport care îți permite să concurezi până la vârste înaintate. Dar trebuie să fii o persoană sociabilă, pentru că nu prea sunt persoane morocănoase la darts”, a declarat Vlad Popa, vicepreședintele Federației Române de Darts.

Cupa Lake View Constanța la darts, prima din acest sezon, a fost câștigată de Oana Bârsan (Kataroaie Piatra Neamț), în întrecerea feminină, și de Adrian Frim (Cluj Darts Club), în concursul masculin. Podimul a fost completat de Doriana Epuran (Dreamer's Club) - locul 2, la feminin, Andreea Brad (Dreamer's Club) și Oana Cimpoca (Dreamers's Club) - locul 3, la feminin, Andrei Melita (Cluj Darts Club) - locul 2, la masculin, Sorin Cristu (CS Darts Mioveni) și Gabi Pascaru (Kataroaie Piatra Neamț), - locul 3, la masculin.