Astăzi se încheie Cupa României la box pentru tineret

Sport 30 Aprilie 2015 / 00:00 1224 accesări

Astăzi, de la ora 11.00, în Sala Constructorul din Hunedoara este programată gala finală a Cupei României la box pentru tineret, competiție la care au participat 81 de pugiliști cu vârsta de 17 și 18 ani. Învingătorii de la fiecare categorie vor primi câte 500 de lei, iar finaliștii câte 250 de lei.

Printre sportivii care vor urca în ring în gala finală se numără și doi constănțeni. Primul calificat în ultimul act este Ionuţ Vulpe, sportiv antrenat la Callatis Mangalia de Nicu Chioveanu. Vulpe a ajuns în finala categoriei 49 kg pentru că nu s-au înscris în competiție decât el și un boxer de la Jiul Rovinari, Adrian Mihalache! Al doilea finalist este Ștefan Marcu, de la CS Farul Constanța (antrenor Marcelică Tudoriu), care îl va avea ca adversar pe George Ceparu, de la CSM Călărași. Până în finala categoriei 56 kg, Marcu i-a învins cu 3-0 pe Davis Buzatu (Jiul Rovinari), cu 2-1 pe Alexandru Tămășescu (BC Simion București) și cu 2-1 pe Ioan Dudulică (CS Năvodari). La rândul său, Dudulică i-a eliminat pe Andrei Nicorescu (SCM Bacău), scor 2-1, și pe George Vasile (CSM Pitești), scor 3-0. A patra medalie constănțeană este bronzul lui Răzvan Azoiţei (Farul, categoria 69 kg). El a câștigat primele două meciuri cu 3-0, în fața lui Ionuț Ionescu (CSM Rm. Vâlcea) și Ionuț Bululele (CSM Focșani), iar în semifinală a pierdut tot cu 3-0 meciul cu Vlad Miron (CSM Cluj). La Hunedoara a mai boxat și un sportiv de la CSO Ovidiu, Amar Asan, antrenat de Marian Gîndac, însă el a pierdut primul meci de la categoria 81 kg, prin abandon în repriza a doua, în fața lui Jamil Adam (CSM Craiova).