Aur şi argint pentru atleţii constănţeni

La Campionatele Balcanice pentru juniori

Sport 22 Iulie 2008 / 00:00 494 accesări

Sîmbătă şi duminică, la Bursa (Turcia), au avut loc Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori, competiţie în cadrul căreia niciunul din cei trei atleţi constănţeni participanţi nu a rămas fără medalie. Cea mai medaliată sportivă din delegaţia constănţeană a fost Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul, antrenor Cristina Manea), care a obţinut două titluri balcanice, la 100 m (11,55 sec.) şi la ştafeta de 4x100 m, precum şi o medalie de argint, în proba de 200 m (23,59 sec.). După ce a ocupat locul cinci la Campionatele Mondiale de la Bydgoszcz (Polonia), Cristina Toma (CSS 1 - CS Farul) şi-a îmbunătăţit performanţa de atunci cu 56 de cm (13,40 m) şi a cîştigat medalia de aur la triplusalt. Sportiva antrenată de Lenuţa Dragomir a avut o săritură ce a întins ruleta la 13,96 m. “Este un rezultat excepţional pentru Cristina Toma. Cea mai bună performanţă a ei de pînă acum a fost 13,41 m, iar reuşita de acolo ar urma să fie şi noul ei record personal. Aştept însă ca ea să revină în ţară şi să vedem şi ce vînt a avut, pentru că şi acesta este un criteriu important”, a declarat Lenuţa Dragomir. Nici Eftimie Paraschiv nu s-a lăsat mai prejos şi a avut o evoluţie excelentă în proba de 110 m garduri. Paraschiv a parcurs distanţa în 14,21 sec., reuşind şi el să-şi îmbunătăţească performanţa de la mondiale, cînd în calificări a fost cronometrat cu 14,58 sec. Această reuşită i-a adus titlul balcanic sportivului antrenat de Fănel Ionescu.