Axiopolis Cernavodă, succes categoric în Liga a 3-a

Fotbal intern / Liga a 3-a, etapa a 2-a

Sport 19 Septembrie 2020 / 21:21 1620 accesări
Axiopolis Cernavodă s-a impus fără probleme în deplasare (sursa foto: Facebook Suporter Axiopolis Cernavodă)

În etapa a doua a Ligii a 3-a la fotbal o singură echipă din judeţul Constanţa a obţinut victoria. Axiopolis Cernavodă (antrenor Tibi Bălan) a câştigat categoric partida susţinută în deplasare cu Recolta Gheorghe Doja, scor 7-2, golurile echipei din Cernavodă fiind reuşite de Rafael Stanescu, în minutul 16, Cosmin Ionică, în minutele 29, 31, 51 şi 54, Liviu Gheorghe, în minutul 43, şi Cătălin Tudorică, în minutul 78. Gazdele au condus cu 1-0 şi 2-1, după care Axiopolis a marcat de şase ori consecutiv.

Utilizând o formaţie alcătuită exclusiv din juniori, FC Viitorul II Constanţa (antrenor Constantin Fălină) s-a înclinat, pe teren propriu, în confruntarea cu SC Popești Leordeni, scor 0-3 (V. Dinu 38, Cr. Onțel 47-pen., 88).

Şi Gloria Albești (antrenor Ionel Melenco) a cedat în deplasare, 1-2 cu CS Afumaţi, după 0-1 la pauză, echipa din Albeşti egalând în repriza a doua prin Alexandru Canțur, însă gazdele s-au impus până la final.

Celelalte rezultate ale etapei a 2-a: Agricola Borcea - Mostiștea Ulmu 1-2 şi CSM Oltenița - Înainte Modelu 0-2.

Clasament: 1. Afumaţi 6p (golaveraj: 3-1), 2. CERNAVODĂ 4p (10-5), 3. Ulmu 4p (5-4), 4. Olteniţa 3p (4-2), 5. Popeşti-Leordeni 3p (3-2), 6. Modelu 3p (4-3), 7. ALBEŞTI 3p (3-2), 8. FC VIITORUL II 3p (3-5), 9. Borcea 0p (1-4), 10. Gheorghe Doja 0p (2-11).