BC Farul, înfrângere previzibilă în faţa campioanei

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 7-a: ASESOFT PLOIEŞTI - BC FARUL CONSTANŢA 92-57

Sport 09 Noiembrie 2013 / 00:00 470 accesări

Cea mai tânără formaţie de baschet din Liga Naţională masculină, BC Farul Constanţa, a pierdut partida susţinută în deplasare, vineri, în etapa a 7-a a sezonului, scor 92-57 (30-11, 17-24, 27-10, 18-12) pentru Asesoft Ploieşti. În faţa campioanei en titre, antrenorul Alexandru Olteanu a mizat pe dorinţa de afirmare a jucătorilor tineri, care aveau şansa să se autodepăşească în faţa celei mai puternice formaţii din ţară. După un prim sfert adjudecat categoric de gazde, scor 30-11, BC Farul a reuşit să îşi treacă în cont parţialul secund, scor 24-17! Chiar dacă acest lucru nu a contat în economia finală a partidei, cele zece minute de superioritate pot reprezenta un nou început pentru BC Farul, oferind încredere pentru partidele viitoare. Cel mai bun jucător al Farului a fost şi de această dată Georgian Păun, pivotul de 2,02 m venit de la BC Timişoara demonstrând că este unul dintre tinerii promiţători din baschetul românesc. Pentru BC Farul au marcat: Păun 28p, Minea 15p, Stănescu 8p, Călin 6p.

Celelalte meciuri ale etapei vor avea loc după următorul program - sâmbătă: Concordia Chiajna - Timba Timişoara (ora 17.00), BC Mureş Tg. Mureş - Steaua CSM Bucureşti (ora 18.00), Atlassib Sibiu - SCM Craiova (ora 18.00), U. Cluj - Gaz Metan Mediaş (ora 18.15), BC Timişoara - CSM Oradea (ora 20.00, Digi Sport 2); duminică: Energia Rovinari - BCM Piteşti (ora 19.00, Digi Sport 2).

Clasament: 1. Asesoft 13p, 2. CSM Oradea 13p, 3. Sibiu 11p, 4. Cluj 10p, 5. Rovinari 10p, 6. BC Timişoara 10p, 7. Piteşti 9p, 8. Steaua 9p, 9. Craiova 9p, 10. Tg. Mureş 9p, 11. Mediaş 8p, 12. BC FARUL 8p, 13. Timba Timişoara 7p, 14. Chiajna 6p.