BC Farul, învinsă categoric şi de Timba

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 2-a: BC TIMBA TIMIŞOARA - BC FARUL CONSTANŢA 106-33

Sport 10 Octombrie 2013 / 00:00 506 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a disputat, ieri, o nouă partidă în Liga Naţională. În etapa a 2-a a campionatului, constănţenii au cedat, scor 33-106 (11-26, 14-20, 0-30, 8-30), partida susţinută în deplasare cu BC Timba Timişoara. A fost un nou meci fără istoric, în care gazdele au obţinut un succes la peste 70 de puncte diferenţă. Lipsa de experienţă a tinerilor jucători ai Farului, dar şi dorinţa de reabilitare a gazdelor în faţa propriilor suporteri după eliminarea din Cupa României şi debutul cu stângul în campionat au cântărit decisiv, iar după primele două parţiale, tabela indica deja o diferenţă clară pentru bănăţeni, scor 46-25. Ca şi în meciul cu Atlassib Sibiu, BC Farul a încercat să compenseze lipsa de experienţă cu dorinţa de afirmare, însă a cedat total în următoarele două sferturi. Mai mult, a înregistrat şi contraperformanţa de a nu înscrie niciun punct în sfertul 3! Pentru BC Farul au marcat: Minea şi Deconescu - câte 8p, Oltean şi Păun - câte 5p, Bucur 4p, Stănescu 3p. În etapa următoare, BC Farul va juca pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor, în compania formaţiei SCM Craiova.

În celelalte partide ale etapei a 2-a s-au înregistrat următoarele rezultate: CSU Asesoft Ploieşti - BCM Piteşti 81-59, BC Timişoara - Concordia Chiajna 98-78, CSU Atlassib Sibiu - CSM Oradea 74-91, SCM Craiova - Steaua CSM Bucureşti 66-70, U. Mobitelco Cluj - Energia Rovinari 99-85, BC Mureş - Gaz Metan Mediaş 89-80.