BC Farul, învinsă la Tg. Jiu

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 12-a: ENERGIA ROVINARI - BC FARUL CONSTANŢA 98-62

Sport 16 Decembrie 2013 / 00:00 586 accesări

Baschet Club Farul Constanţa nu a reuşit să producă surpriza în faţa puternicei formaţii Energia Rovinari, fiind învinsă, sâmbătă, în etapa a 12-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, cu 98-62 (35-20, 26-12, 21-14, 16-16). Gazdele au controlat meciul încă din start, câştigând categoric primele două parţiale, astfel că la pauză scorul era 61-32. Constănţenii au încercat şi au şi reuşit ca în ultimele două sferturi să ofere o replică mai bună, chiar dacă problema celor două puncte puse în joc nu s-a putut pune în niciun moment al meciului. „Am întâlnit o echipă foarte puternică, iar noi am avut multe momente în care am căzut şi fizic. Suferim încă la eficienţă, dar încercăm să creştem cu fiecare meci”, a spus antrenorul Alexandru Olteanu. Pentru BC Farul au marcat: Minea 21p, Păun 13p, Stănescu 11p, Trandafir 7p, Deconescu 5p, Olteanu 3p, Enache 2p.

Celelalte rezultate ale etapei a 12-a: BC Timişoara - SCM Craiova 83-86, BCM Piteşti - Gaz Metan Mediaş 75-58, CSM Oradea - Concordia Chiajna 103-69, CSU Asesoft Ploieşti - Timba Timişoara 108-70. Întâlnirea U. Cluj - Steaua Bucureşti va avea loc astăzi, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 2). Meciul Atlassib Sibiu - BC Mureş Tg. Mureş a fost amânat. Clasament: 1. Ploieşti 22p, 2. Sibiu 20p, 3. Oradea 20p, 4. Rovinari 20p, 5. Cluj 19p, 6. Craiova 18p, 7. BC Timişoara 18p, 8. Piteşti 18p, 9. Mureş 17p, 10. Steaua 16p, 11. Mediaş 15p, 12. BC FARUL CONSTANŢA 14p, 13. Chiajna 13p, 14. Timba Timişoara 13p.

EŞEC ŞI ÎN CUPA ROMÂNIEI Duminică, Energia Rovinari şi BC Farul au disputat, tot la Tg. Jiu, prima manşă din sferturile de finală ale Cupei României. Partida a revenit tot formaţiei gorjene, scor 110-69 (27-26, 22-16, 38-11, 23-16). Pentru BC Farul au înscris: Minea 24p, Stănescu 20p, Păun 12p, Enache 5p, Oltean 4p, Trandafir 4p. Partida retur va avea loc astăzi, de la ora 11.30, tot la Tg. Jiu.