BC Farul, joc modest şi la Chiajna

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 23-a: CONCORDIA CHIAJNA - BC FARUL CONSTANŢA 85-57

Sport 14 Martie 2014 / 00:00 594 accesări

Speranţele echipei Baschet Club Farul Constanţa de a obţine al doilea succes din acest campionat s-au năruit ieri, după meciul de la Chiajna, din etapa a 23-a a sezonului regulat. La capătul unei partide controlate de Concordia în toate cele patru parţiale, gazdele s-au impus cu 85-57 (23-16, 23-17, 20-12, 19-12). Constănţenii au păstrat echilibrul doar în primele trei minute, când după 0-5 au egalat scorul pe tabelă prin Stănescu (2p) şi Olteanu (3p), pentru ca apoi Trandafir să egaleze din nou, scor 7-7. Din acest moment gazdele s-au desprins încet, dar sigur, pe tabela de marcaj, iar după primele două sferturi conduceau cu 46-33. Neinspiraţi în atac, unde au ratat la fel de mult ca şi în partidele precedente, jucătorii Farului nu au putut întoarce soarta meciului, iar Concordia a câştigat cu 85-57. Pentru formaţia constănţeană au marcat: Trandafir 15p, Stănescu 12p, Isleam şi V. Mihai - câte 11p, Olteanu 6p, Filip 2p.

Restul partidelor din etapa a 23-a vor avea loc după următorul program - sâmbătă: Steaua Bucureşti - CSM Oradea (ora 17.00, Digi Sport 3), BC Mureş Tg. Mureş - Energia Rovinari (ora 18.00), SCM Craiova - Gaz Metan Mediaş (ora 19.00); duminică: U. Cluj - CSU Ploieşti (ora 19.30, Digi Sport 2); luni: CSU Atlassib Sibiu - BC Timişoara (ora 18.00, Digi Sport 2). Clasament: 1. Ploieşti 39p, 2. Sibiu 39p, 2. Oradea 38p, 4. Tg. Mureş 37p, 5. Cluj 36p, 6. Craiova 36p, 7. Rovinari 34p, 8. Piteşti 34p, 9. Steaua 34p, 10. BC Timişoara 32p, 11. Mediaş 29p, 12. Timba Timişoara 25p, 13. Concordia Chiajna 25p, 14. BC FARUL CONSTANŢA 24p.