Benedikt Doll a câștigat aurul în proba de sprint la Mondialele de biatlon

12 Februarie 2017 / 08:50 391 accesări

Sportivul german Benedikt Doll a cucerit medalia de aur, sâmbătă, în proba masculină de sprint 10 km din cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon de la Hochfilzen (Austria), în timp ce românul Cornel Puchianui s-a clasat pe locul 20.

Benedikt Doll (26 ani) a fost cronometrat cu timpul de 23 min 27 sec 4/10, fiind urmat de norvegianul Johannes Boe, la 7/10, în timp ce francezul Martin Fourcade, principalul favorit, a obținut doar medalia de bronz, sosind al treilea, la 23 sec 1/10 de învingător.

Puchianu a sosit al 20-lea, la 1 min 13 sec 6/10, Remus Faur a ocupat locul 23, la 1 min 19 sec 4/10 de primul loc, iar George Buta a încheiat pe locul 74, la 2 min 45 sec 3/10, din 102 sportivi care au luat startul.

Martin Fourcade este liderul Cupei Mondiale de biatlon la sprint, dar și al clasamentului general al Cupei Mondiale.