Boxerul Mihai Nistor este în formă înaintea Jocurilor Olimpice

Sport 10 Iulie 2016 / 17:21 928 accesări
Mihai Nistor (dreapta) s-a revanșat în fața croatului Filip Hrgovic

Sâmbătă, în Sala Polivalentă din Iași, a luat sfârșit ediția a 41-a a turneului internațional de box „Centura de Aur”, la care anul acesta au participat 80 de pugiliști din 13 țări. Criza prelungită în care se află boxul amator românesc, care nu a reușit să califice decât un pugilist pentru Jocurile Olimpice de luna viitoare, s-a confirmat și la cel mai important turneu pe care îl găzduim. S-a concurat la doar nouă categorii de greutate din totalul de zece (la categoria semimuscă, 49 kg, nu au existat înscrieri!), iar în gala finală România a avut doar doi reprezentanți!

Mihai Nistor, singurul boxer român calificat pentru JO 2016, și-a confirmat valoarea și s-a impus la categoria semigrea, după ce l-a învins în finală pe croatul Filip Hrgovic. Decizia arbitrilor a fost împărțită, 2-1, după un meci foarte spectaculos, care a ridicat publicul în picioare. Hrgovic este campionul european en titre al categoriei, titlu cucerit anul trecut, la Samokov (Bulgaria), unde croatul trecuse de Nistor în semifinală, tot cu 2-1.

Al doilea finalist a fost Daniel Costea, învins în finala categoriei ușoară (64 kg) de sud-coreeanul Jongseung Lee. România a mai cucerit o centură de aur la Iași, prin Steluța Duță, învingătoare în finala categoriei 51 kg (scor 2-1) în fața colegei sale de lot național, Lăcrămioara Perijoc.

Conform președintelui Federației Române de Box, Vasile Cîtea, cel care a organizat acest turneu la Iași, la „Centura de Aur” au participat numai zece boxeri români! „În mare măsură sunt mulţumit de competiţie. Nivelul a fost foarte ridicat, cu zece sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice. Dintre aceştia, opt au fost în finale. Victoria lui Nistor a fost principalul nostru obiectiv şi a fost obţinută. Am însă şi o mare nemulţumire, legată de reprezentarea românilor. Ne plângem că nu avem competiţii acasă, pentru a ne putea verifica, dar acum, când a existat acest turneu internaţional la Iaşi, au venit numai zece boxeri români. Extrem de puţini! Nu aveau decât costuri de transport, restul fiind asigurat de noi. Dar vom avea timp să ne aplecăm asupra acestor probleme după Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro”, a declarat Cîtea.

Rezultate înregistrate în finalele turneului internațional „Centura de Aur” 2016:

categoria muscă (52 kg): Juh Yeon Choi (Coreea de Sud) b.p. (3-0) Rotyslav Bilostoskyi (Ucraina)

categoria cocoș (56 kg): Vladyslav Vyetoshkin (Ucraina) b.p. (3-0) Veaceslav Plotnic (Moldova)

categoria semiușoară (60 kg): Joseph Cordina (Țara Galilor) b.p. (3-0) Myeong Kuan Lee (Coreea de Sud)

categoria ușoară (64 kg): Jongseung Lee (Coreea de Sud) b.p. (3-0) Daniel Costea (România)

categoria semimijlocie (69 kg): James Delango (Olanda) b.p. (2-1) Alessandro Marziali (Italia)

categoria mijlocie (75 kg): Anthony Fowler (Anglia) b.p. (3-0) Vladyslav Rolenko (Ucraina)

categoria semigrea (81 kg): Sep Hrvoje (Croația) b. neprez. Joshua Buatsi (Anglia)

categoria grea (91 kg): Hassen Chagtmi (Tunisia) b.p. (2-1) Sergey Gorshkov (Ucraina)

categoria supergrea (+91 kg): Mihai Nistor (România) b.p. (2-1) Filip Hrgovic (Croația).