Brazilia şi Elveţia nu au ratat optimile în Rusia

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa E, etapa a 3-a

Sport 27 Iunie 2018 / 23:14 607 accesări
Brazilienii nu vor mai întâlni Germania în optimi, pentru o revanşă (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Serbia nu a putut încurca socotelile Braziliei şi a cedat, miercuri seară, în duelul direct, iar Elveţia nu a învins Costa Rica, în celălalt meci din ultima etapă a Grupei E.

SERBIA - BRAZILIA 0-2

La Moscova, pe stadionul „Spartak”, brazilienii au câştigat disputa care pe care cu sârbii pentru un loc în optimi graţie golurilor marcate de Paulinho, în minutul 36, şi Thiago Silva, în minutul 68.

Scor final: Serbia - Brazilia 0-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Serbia (selecţioner: Mladen Krstajic): Stojkovic - Rukavina, Milenkovic, Veljkovic, Kolarov - N. Matic, Milinkovic-Savic - Kostic (82 Radonjic), Tadic, Ljajic (75 Zivkovic) - A. Mitrovic (89 Jovic); Brazilia (selecţioner: Tite): Alisson-Becker - Wagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo (10 Filipe Luis) - Casemiro, Paulinho (66 Fernandinho) - Coutinho (80 Renato Augusto), Willian, Neymar - Gabriel Jesus. Cartonașe galbene: Ljajic, N. Matic, A. Mitrovic. Meciul a fost arbitrat de Alireza Faghani (Iran).

ELVEŢIA - COSTA RICA 2-2

La Novgorod, Costa Rica a produs surpriza, terminând la egalitate cu Elveţia. Dzemaili a marcat primul gol, în minutul 31, Costa Rica a egalat în minutul 56, prin Watson, iar Drmic a readus Elveţia în avantaj, în minutul 74. Egalarea a venit în prelungiri, în minutul 90+3, atunci când Bryan Ruiz a şutat în bara transversală de la punctul cu var, dar şansa i-a surâs costaricanului, pentru că mingea l-a lovit pe portarul Yann Sommer şi a intrat în plasă.

Scor final: Elveţia - Costa Rica 2-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Elveţia (selecţioner: Vladimir Petkovic): Sommer - Lichtsteiner, F. Schar, Akanji, R. Rodriguez - Behrami (60 Zakaria), Xhaka - Shaqiri (81 Lang), Dzemaili, Embolo - Gavranovic (69 Drmic); Costa Rica (selecţioner: Oscar Ramirez): Keylor Navas - Gamboa (90+3 Smith), Acosta, G. Gonzalez, Waston, Oviedo - Colindres (81 Wallace), Borges, Guzman (90+1 Azofeifa), B. Ruiz - J. Campbell. Cartonașe galbene: Lichtsteiner, Zakaria, F. Schar / Gamboa, J. Campbell, Watson. Meciul a fost arbitrat de Clement Turpin (Franţa).

Clasament final Grupa E: 1. BRAZILIA 7p (golaveraj: 5-1), 2. ELVEŢIA 5p (5-4), 3. Serbia 3p (2-4), 4. Costa Rica 1p (2-5). Brazilia şi Elveţia s-au calificat în optimi. Serbia şi Costa Rica au fost eliminate.

În optimile de finală, duelurile dintre echipele calificate din Grupele E şi F vor fi următoarele - luni, 2 iulie, ora 17.00 (la Samara): Brazilia (locul 1 din Grupa E) - Mexic (locul 2 din Grupa F); marţi, 3 iulie, ora 17.00 (la Sankt Petersburg): Suedia (locul 1 din Grupa F) - Elveţia (locul 2 din Grupa E).