Button, implacabil

Auto, Formula 1 / GP Spania

Sport 11 Mai 2009 / 00:00 457 accesări

Liderul clasamentului general şi-a consolidat poziţia, după ce a obţinut a patra victorie a sezonului în GP-ul Spaniei. Jenson Button a obţinut şi pole-position, apoi a controlat cursa - deşi Barrichello a condus pînă la a doua intrare la boxe - şi s-a impus fără probleme, reuşind a patra victorie din cinci curse alergate în acest sezon. Cu o tactică diferită - trei intrări la boxe faţă de două ale englezului - Barrichello a trebuit să se mulţumească doar cu poziţia secundă, în timp ce Brawn GP a reuşit o nouă dublă. Bronzul i-a revenit lui Webber, care a profitat de startul modest al coechipierului său - Vettel. O nouă gafă la Ferrari, unde Massa a ratat poziţia a patra deoarece n-a mai avut... benzină, maşina sa oprindu-se imediat după ce a trecut linia de sosire! Singutul eveniment notabil a fost acroşajul petrecut la cîteva viraje după start, patru piloţi fiind siliţi să abandoneze - Trulli, Buemi, Bourdais şi Sutil. Lor li s-au adăugat Kovalainen şi Raikkonen, ambii cu probleme la motor. În sfîrşit să notăm şi faptul că Button l-a depăşit cu un tur pe Hamilton, campionul mondial en titre! Clasamentul din Spania; 1. Jenson Button (Brawn GP) în 1h 37.19:202; 2. Rubens Barrichello (Brawn GP); 3. Mark Webber (Red Bull); 4. Sebastian Vettel (Red Bull); 5. Fernando Alonso (Renault); 6. Felipe Massa (Ferrari); 7. Nick Heidfeld (BMW-Sauber); 8. Nico Rosberg (Williams). Clasament piloţi: 1. Button (Anglia) 41p; 2. Barrichello (Brazilia) 27p; 3. Vettel (Germania) 23p; 4. Webber (Australia) 15,5p; 5. Trulli (Italia) 14,5p; 6. Glock (Germania) 12p; 7-8. Alonso (Spania) şi Hamilton (Anglia) 9p. Clasament firme: 1. Brawn GP 68p; 2. Red Bull 38,5p; 3. Toyota 26,5p; 4. McLaren-Mercedes 13p; 5. Renault 9p; 6-7. Ferrari şi BMW-Sauver 6p; 8. Williams 4,5p; 9. Toro Rosso 4p.