Cadeții de la CVM Tomis s-au calificat la turneul final

Volei / Turneul semifinal al CN rezervat cadeților

Sport 28 Aprilie 2015 / 00:00 959 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanța, campioana ultimelor trei ediții în întrecerea cadeților, a obținut calificarea la turneul final rezervat acestei categorii de vârstă. Ieri, în Sala Sporturilor din Constanța, în meciul decisiv pentru calificarea la turneul final din cadrul Seriei I a turneului semifinal al Campionatului Național de volei rezervat cadeților (jucători născuți în anul 1998 și mai mici), CVM Tomis s-a impus, cu scorul de 3:1 (25:22, 25:15, 24:26, 25:16), în confruntarea cu CSȘ Tulcea (antrenor Constantin Burungiu). Jucătorii constănțeni, antrenați de Răzvan Parpală, s-au văzut prea devreme învingători, după câștigarea primelor două seturi, și au permis oaspeților să-și adjudece setul al treilea, dar în al patrulea set nu au oferit nicio șansă adversarilor. Iată și lotul echipei constănțene: Eduard Popa, Eduard Ionescu, Levin Izet, Răzvan Minghiraș, George Luțu, Radu Dediulescu (cpt.), Ovidiu Darlaczi, Andrei Pererva, Sebastian Ivan, Andrei Druță și Alexandru Muscalu - libero.

În celălalt meci disputat ieri, CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni a dispus, cu scorul de 3:0 (25:16, 25:21, 25:19), de LPS VCM Piatra Neamț. Clasament: 1. FĂLTICENI 8p, 2. CONSTANȚA 7p, 3. Tulcea 3p, 4. Piatra Neamț 0p. Primele două clasate s-au calificat la turneul final, programat în perioada 13-17 mai.