Calificare fără emoţii

Fotbal / Cupa UEFA Intertoto, turul I, manşa retur: FC Farul - Pobeda Prilep 2-0

Sport 26 Iunie 2006 / 00:00 1039 accesări

Avantajaţi de rezultatul de egalitate obţinut în tur, “rechinii“ au abordat manşa a doua cu Pobeda Prilep, din primul tur al Cupei UEFA Intertoto, cu gîndul de a face spectacol. Singura schimbare faţă de formula din Macedonia a fost pe banca tehnică, unde a luat loc antrenorul Momcilo Vukotic, revenit din Germania, după ce a urmărit meciurile Serbiei în calitate de observator. Prezenţa sa nu i-a trezit pe constănţeni, care în prima jumătate a reprizei nu au reuşit să tragă nici măcar un şut pe poartă. În schimb, oaspeţii l-au încercat pe Curcă cu şuturi de la distanţă prin Emerson şi Meglenski, dar fie nu au nimerit ţinta, fie portarul a fost la post. La prima şarjă a gazdelor, defensiva macedoneană a cedat. Guriţă a pătruns pe partea dreaptă şi la servit pe Tibor Moldovan, care a îndeplinit o simplă formalitate, deschizînd scorul în min.22. Golul nu a încins spiritele şi pînă la pauză doar Liviu Mihai a mai ameninţat porta lui Nuredinoski, cu o “acoladă“. La reluare, Danevski a avut ocazia egalării, însă Curcă s-a remarcat încă o dată. Soarta calificării s-a decis definitiv în min.67, cînd Guriţă l-a executat pe portarul macedonean cu un şut la bara din dreapta, după ce tot acesta îi blocase “torpila“ în faza precedentă. Dezlănţuiţi, constănţenii au trecut în două rînduri pe lîngă majorarea avantajului, dar Tibor Moldovan nu a găsit cele mai bune soluţii. Macedonenii au forţat golul de onoare prin Feliciano, însă Curcă a fost într-o zi excelentă. Ultimul minut a adus încă o mare ratare a Farului, mingea trimisă de Soare fiind blocată de Nuredinoski. “Sînt mulţumit atît de scor, cît şi de joc, în special în repriza secundă. Puteam obţine o victorie şi mai clară, dar important este că ne-am calificat. Ne aşteaptă două jocuri grele cu Lokomotiv Plovdiv“, a declarat Momcilo Vukotic. FC Farul va întîlni în turul al doilea formaţie bulgară Lokomotiv Plovdiv, prima manşă fiind programată pe 1 sau 2 iulie la Constanţa.

Au evoluat formaţiile - FC Farul (antrenor Momcilo Vukotic): G.Curcă - Farmache, I.Barbu, Gheară, L.Florea - Guriţă, Larie, Voiculeţ, Senin (46 Todoran) - L.Mihai (46 M.Soare), T.Moldovan (82 Apostu); Pobeda (antrenor Nikolce Zdaveski): Nuredinoski - Mickov (46 Natkov), Gjokic, Krstevski, Danevski (56 Feliciano) - Kapinkovski, Jovanovic, Meglenski, Risteski - Emerson (37 Gesovski), Tancevski. Au marcat: T.Moldovan 22, Guriţă 67. Cartonaşe galbene: Larie, T.Moldovan/ Gesovski, Jovanovic, Tancevski. Au arbitrat: Libor Kovarik - Ivo Chytil şi Ludek Lhotak (toţi din Cehia). Observator de arbitri: Andreas Georgiou (Cipru). Delegat UEFA: Arie Wolf (Israel).