Camerun, pas mare spre calificarea în sferturile CAN

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 19 Ianuarie 2017 / 14:45 442 accesări
Michael Ngadeu-Ngadjui, fostul jucător al lui FC Botoșani, a înscris golul victoriei pentru Camerun

Cupa Africii pe Națiuni a programat primele partide din etapa a doua, meciurile contând pentru grupa A, în care am înregistrat „nelipsitul” egal, protagoniste fiind Gabon și Burkina Faso. Aubameyang continuă să înscrie pentru Gabon, dar echipa sa tot nu câștigă... În schimb Camerun a înregistrat prima victorie din competiție și a făcut un pas mare spre calificarea în sferturile de finală (se califică primele două clasate din fiecare grupă). Camerunezii se califică automat dacă nu pierd meciul cu Gabon din ultima etapă, dar pot ajunge în sferturi și la înfrângere, dacă a doua partidă din grupă se termină la egalitate.

Rezultatele din grupa A: Gabon - Burkina Faso 1-1 (Aubameyang 38-pen/ Nakoulma 23) și Camerun - Guinea-Bissau 2-1 (Siani 61, Ngadeu-Ngadjui 78/ Piqueti 13). Clasament: 1. Camerun 4p, 2. Gabon 2p, 3. Burkina Faso 2p, 4. Guinea-Bissau 1p.

Partidele de joi, contând pentru grupa B: Algeria - Tunisia (ora 18.00) și Senegal - Zimbabwe (ora 21.00).