Campioana en titre a părăsit Cupa Africii pe Națiuni

Fotbal

Sport 25 Ianuarie 2017 / 14:32 401 accesări
Marocanii sărbătoresc victoria împotriva campioanei en titre

Campioana en titre și principala favorită a competiției - Cote d'Ivoire - și-a luat adio de la apărarea trofeului, părăsind turneul într-un mod rușinos, cu două egaluri și o înfrângere! În ultimul meci din grupă, cu Maroc, ivorienii au dominat partida (61% posesie), dar unicul gol l-au reușit marocanii, aceștia obținând astfel calificarea în sferturile de finală alături de naționala din RD Congo.

Rezultatele de marți, ambele partide fiind din grupa C: Maroc - Cote d'Ivoire 1-0 (Alioui 64) și Togo - RD Congo 1-3 (Laba 69 / Kabananga 29, Mubele 54, M'Poku 80). Clasament: 1. RD CONGO 7p, 2. MAROC 6p - calificate în sferturile de finală, 3. Cote d'Ivoire 2p, 4. Togo 1p.

Programul de miercuri, de la ora 21.00, ambele partide contând pentru grupa D: Egipt - Ghana și Uganda - Mali. Clasament: 1. Ghana 6p, 2. Egipt 4p, 3. Mali 1p, 4. Uganda 0p.