Cel mai mare succes în deplasare al Viitorului Constanța: 5-0 cu Dinamo

Sport 26 Februarie 2021 / 23:15 1401 accesări

În etapa a 25-a din sezonul regular, FC Dinamo a fost surclasată de FC Viitorul Constanţa cu scorul de 5-0 (3-0), vineri seara, pe Stadionul Dinamo din Bucureşti.

Un meci dominat categoric de Viitorul, care după o evoluție entuziasmantă s-a impus la final cu 5-0, cel mai clar succes în deplasare în istoria clubului.

Atacantul brazilian Jo Santos a fost unul dintre cei mai buni jucători ai primei reprize. A deschis scorul în min. 4 cu un șut din 14m fupă o minge recuperată de Ciobanu, iar apoi a obținut, în min.15, lovitura de la 11m din care Ganea a dublat diferența.

Cu un minut înainte de pauză scorul a luat proporții, Ciobanu înscriind cu un șut plasat din 6m după pasa lui Ganea.

Partea secundă a reprezentant un nou recital al FC Viitorul Constanţa, care și-a creat alte ocazii importante și a mai marcat de alte două ori, prin Tsoumou (pasă Pitu) și Ciobanu (șut de la 18m).

Au marcat:Jo Santos (4), George Ganea (16 - penalty), Andrei Ciobanu (44, 81), Juvhel Tsoumou (79).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Vlad Băban (Iaşi).

Sursă: FC Viitorul Constanţa