CFR-iciţi sînt !

Fotbal, finala Cupei României: CFR Cluj - Unirea Urziceni 2-1

Sport 12 Mai 2008 / 00:00 533 accesări

Sîmbătă seară, la Piatra Neamţ, CFR Cluj a cîştigat Cupa României la fotbal şi a reuşit eventul în ediţia 2007-2008. CFR este a şasea echipă din istoria fotbalului românesc care realizează eventul, după Steaua (de 8 ori), Dinamo (6), Universitatea Craiova (2), Ripensia Timişoara şi UTA (cîte o dată). Clujenii au obţinut singurele două trofee din istoria de 101 ani în doar patru zile, miercuri titlul şi sîmbătă Cupa României! La rîndul său, Ioan Andone este primul antrenor care izbuteşte eventul cu două echipe, primul cu Dinamo în 2003-2004.

În finala Cupei, noua campioană a României nu a jucat altceva decît a arătat în returul recent încheiat. După o primă repriză fără goluri, clujenii au deschis scorul în min. 49 prin Ruiz, care a tras imparabil de la marginea careului. Ialomiţenii au restabilit egalitatea după nouă minute prin Dănălache, jucătorul care a perforat pentru întîia oară poarta ceferiştilor în această ediţie a Cupei României! Doar cinci minute s-a bucurat Unirea, pentru că Semedo a reuşit golul victoriei după o acţiune personală, la capătul căreia l-a învins pe Stelea din două încercări. Cu Bilaşco vîrf de lance, Urziceniul a dominat finalul de joc, dar Stăncioiu a făcut minuni în poarta clujenilor! Scor final: 2-1 pentru CFR, care a cucerit în premieră Cupa României.

Echipele: CFR Cluj (antrenor Ioan Andone): Stăncioiu - Tony, Cadu, Sousa, Panin - M. Jose (70 Trică), Dani, Peralta (81 G. Mureşan), Culio - Semedo, Ruiz (76 Fabbiani); Unirea Urziceni (antrenor Dan Petrescu): Stelea - Balint, D. Munteanu, Galamaz, Bordeanu - Mara (70 Bilaşco), Brandan, Ricardo, Pădureţu (66 V. Negru) - Dănălache, B. Stancu (32 Onofraş). Au arbitrat Aurelian Bogaciu (central), Marcel Savaniu şi Eduard Dumitrescu (asistenţi).