Cinci medalii pentru pugiliştii constănţeni

Cupa României la box pentru juniori

Sport 20 Februarie 2013 / 00:00 408 accesări

Săptămâna trecută, la Horezu (judeţul Vîlcea), a avut loc Cupa României la box pentru juniori (sportivi cu vârsta de 15-16 ani). La competiţie au participat şi 11 sportivi constănţeni (şase de la CS Farul Constanţa, trei de la Callatis Mangalia şi doi de la CS Năvodari), iar cinci dintre ei au reuşit să urce pe podium. Delegaţia constănţeană se întoarce acasă cu o medalie de aur, una de argint şi trei de bronz, performerul fiind Ion Dudulică (50 kg, CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim). El a câştigat toate cele trei meciuri susţinute şi a obţinut medalia de aur, după ce l-a învins în finală pe Ionuţ Maxim (CSM Călăraşi). În finală a mai ajuns şi Ştefan Marcu (46 kg, CS Farul Constanţa, antrenor Mihai Constantin), care a pierdut în faţa lui Florin Şchiopu (CSM Călăraşi) şi a rămas cu medalia de argint. Învinşi în semifinale, alţi trei boxeri constănţeni au obţinut medaliile de bronz: Flavius Mitran (52 kg, Callatis Mangalia, antrenor Nicu Chioveanu), Ionuţ Iordan (54 kg) şi Ionuţ Pietriş (63 kg), ultimii doi fiind de la CS Farul (antrenor Mihai Constantin). Ceilalţi sportivi constănţeni au fost eliminaţi încă după primul meci: Cezar Andrieş (54 kg, CS Năvodari), Alexandru Burleanu (46 kg, Callatis), Ionuţ Vulpe (48 kg, Callatis), Dincer Iusmen (46 kg), Samir Molaomer (63 kg) şi Nicolae Vîlcu (70 kg), ultimii trei de la CS Farul (antrenor Marcelică Tudoriu).

După competiţia de la Horezu, patru constănţeni au fost nominalizaţi să participe la câteva gale de selecţie pentru lotul naţional de juniori: Dudulică, Marcu, Iordan şi Vulpe. Galele vor avea loc la Ploieşti, în perioada 9-11 martie.