Cîrstea și Mitu, la un pas de tabloul principal la Roland Garros

Tenis de câmp / Calificările turneului de la Roland Garros

Sport 19 Mai 2016 / 16:46 545 accesări
Andreea Mitu speră să repete performanța din sezonul trecut, când a jucat în optimi la Roland Garros

Intrate în calificările celui de-al doilea turneu de Mare Șlem al anului, Roland Garros, Sorana Cîrstea și Andreea Mitu sunt la un pas să ajungă pe tabloul principal. Cele două tenismene au câștigat meciurile disputate joi, în turul secund, și mai au nevoie de o singură victorie, în runda finală a calificărilor. Revenită în Top 100 WTA după o perioadă marcată de accidentări, Cîrstea, locul 99 WTA și cap de serie nr. 3, a confirmat forma bună din ultima perioadă și a trecut fără probleme de slovaca Jana Cepelova, locul 134 WTA, cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră şi 19 minute de joc. În faza următoare, Cîrstea va întâlni o adversară accesibilă, belgianca Elise Mertens, locul 180 WTA, astfel că are șanse mari să bifeze a 18-a victorie pe zgură din acest sezon. Mitu, locul 114 WTA și cap de serie nr. 9, s-a impus în fața chinezoaicei Jia-Jing Lu, locul 208 WTA, cu scorul de 7-5, 6-3, după o oră şi 33 de minute. În ultimul tur al calificărilor, Mitu, care la ediția precedentă a ajuns până în optimile de finală, se va duela cu elveţianca Viktorija Golubic, locul 132 WTA. Indiferent de rezultatul din runda finală a calificărilor, cele două românce și-au asigurat 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 14.000 de euro. Pe tabloul principal sunt deja calificate patru tenismene tricolore: constănțeanca Simona Halep, locul 6 WTA, Irina-Camelia Begu, locul 28 WTA, Monica Niculescu, locul 35 WTA, și Alexandra Dulgheru, locul 129 WTA.

Tot joi vor avea loc și meciurile din ultimul tur al calificărilor la masculin, în care Marius Copil, locul 180 ATP, îl va întâlni pe spaniolul Roberto Carballes Baena, locul 115 ATP, iar Adrian Ungur, locul 204 ATP, va lupta cu americanul Frances Tiafoe, locul 188 ATP.