Halep, a șasea favorită la Roland Garros

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 17 Mai 2016 / 19:18 598 accesări
Simona Halep a jucat finala la Roland Garros în urmă cu doi ani

Patru tenismene din România au acces direct pe tabloul principal al celui de-al doilea turneu de Mare Șlem al anului, Roland Garros, programat în perioada 23 mai - 15 iunie, la Paris. Constănțeanca Simona Halep, locul 6 WTA, este cotată cu șansa a șasea la câștigarea trofeului, Irina-Camelia Begu, locul 28 WTA, a fost desemnată favorită nr. 25, iar Monica Niculescu, locul 35 WTA, a profitat de retragerea elvețiencei Belinda Benic și a intrat pe lista capilor de serie, prinzând ultimul loc, al 32-lea. Chiar dacă a căzut în ierarhia mondială, ajungând pe locul 129, Alexandru Dulgheru a intrat totuși pe tabloul principal, întrucât acesta a fost alcătuit în urmă cu o săptămână, când românca se afla pe locul 98 WTA.

Alte trei tenismene tricolore au intrat în calificări, însă doar două au reușit să treacă de runda inaugurală, desfășurată marți. Astfel, Sorana Cîrstea, locul 99 WTA și cap de serie nr. 3, a învins-o pe chinezoaica Yuxuan Zhang (167 WTA), cu scorul de 6-4, 6-0, iar Andreea Mitu (locul 114 WTA) a trecut de poloneza Paula Kania (148 WTA), cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, în timp ce Patricia-Maria Țig, locul 101 WTA și cap de serie nr. 4, a cedat în disputa cu americanca Vania King (166 WTA), cu scorul de 2-6, 6-2, 5-7.

Pe tabloul principal masculin, România nu are reprezentanți calificați direct, dar ambii tenismeni tricolori au acces în turul secund din calificări. Adrian Ungur, locul 204 ATP, l-a învins pe favoritul nr. 9, americanul Tim Smyczek, locul 122 ATP, cu scorul de 6-2, 6-7 (0/7), 6-3, și se va duela cu ungurul Marton Fucsovics, locul 205 ATP, în timp ce Marius Copil, locul 180 ATP, a trecut în runda inaugurală de japonezul Go Soeda, locul 152 ATP și cap de serie nr. 23, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3, și se va lupta în turul secund cu belgianul Kimmer Coppejans, locul 196 ATP.