Halep, eliminată la Roma în turul secund

Tenis de câmp / Circuitul WTA, turneul de la Roma

Sport 11 Mai 2016 / 20:24 826 accesări
Simona Halep a cedat în trei seturi  în duelul cu Daria Gavrilova

Simona Halep a cedat în trei seturi în duelul cu Daria Gavrilova

Învingătoare la Madrid săptămâna trecută, tenismena constănţeană Simona Halep (locul 5 WTA şi cap de serie nr. 6) a înfruntat-o miercuri seară, în turul secund, pe Daria Gavrilova (Australia, locul 32 WTA), care a trecut în runda inaugurală de germanca Sabine Lisicki (44 WTA), cu scorul de 6-1, 7-6 (7/3). La scorul de 1-1 la seturi, duelul Halep - Gavrilova a fost întrerupt de ploaie. Gavrilova s-a impus în primul set, cu 6-3, iar Halep a restabilit egalitatea, după 6-4 în setul secund. În decisiv, Gavrilova a revenit de la 1-2, s-a desprins la 5-2 și s-a impus în final cu 6-3. Daria Gavrilova va juca în optimi cu Svetlana Kuznetsova (Rusia, locul 19 WTA), care a învins-o în turul al doilea pe Samantha Stosur (SUA, locul 22 WTA), cu scorul de 6-4, 6-4. Pentru prezența în turul secund la Roma, Halep va primi 60 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 12.645 de euro.

La dublu masculin, Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna, favoriţii nr. 6, au câștigat partida cu Benoit Paire (Franţa) şi Joao Sousa (Portugalia), cu scorul de 6-7 (5/7), 6-4, 10-8. Și acest meci a fost întrerupt de ploaie în setul al doilea, la scorul de 3-2 în favoarea lui Paire şi Sousa, dar întreruperea a fost de bun augur pentru Mergea şi Bopanna, care și-au revenit și au încheiat învingători.

Tot miercuri seară, în optimile de finală, perechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 3, a cedat în două seturi, scor 2-6, 6-7 (7/9), în disputa cu dublul Pablo Cuevas (Uruguay) / Marcel Granollers (Spania).